Práce vo vinohrade v zimnom období
Vinič hroznorodý (Vitis vinifera) sa v tomto období nachádza v prirodzenom vegetačnom pokoji, v takzvanej dormancii. Dormancia je obdobie, keď sa fyziologické procesy spomaľujú, prípadne úplne zastavujú v dôsledku dlhodobo nevhodných podmienok pre rastové procesy. Poznáme dve fázy dormancie. Prvá fáza je prirodzená a je vyvolaná hormónmi. Druhá fáza je vynútená a ovplyvňujú ju mrazové teploty.
Rez viniča
Zimné obdobie je vhodné na vykonávanie rezu viniča, poprípade opráv opornej konštrukcie. Zimný rez je možné vykonávať od zberu hrozna a opadu listov, až do obdobia pučania. Veľmi skorý rez v novembri však nemusí byť pre vinič najlepší. Skorý rez prerušuje ukladanie zásobných látok, ktoré v tomto období ešte stále prúdia do koreňov a starého dreva.
Veľmi neskorý rez oneskoruje pučanie a spomaľuje jeho intenzitu. Cieľom rezu je odstrániť prebytočnú nadzemnú časť a nastaviť fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou. V posledných rokoch sa dostáva do popredia potreba kvalitného hrozna. Zimný rez je prvý úkon, ktorým dokážeme ovplyvniť množstvo a kvalitu úrody, a to zaťažením rodiacimi púčikmi.
V prípade ponechania veľmi malého počtu púčikov dochádza k veľmi silnému rastu letorastov z hlavných, ale aj vedľajších púčikov na úkor kvality úrody. Takýto vinič vytvára veľmi silné zálistky, ktoré výrazne zahusťujú a ovplyvňujú prirodzenú mikroklímu vo vinohrade. Príliš veľké množstvo ponechaných púčikov vytvára presný opak. Výrazne sa znižuje intenzita rastu a zvyšuje sa množstvo úrody na úkor jej kvality.
Vinič je veľmi stresovaný, čo si môže vybrať negatívnu daň v zimnom období v podobe zdravotného stavu púčikov. Nezriedka sa stretávame so zaťažením viac ako 13 púčikov/m2, čo je extrémne vysoké zaťaženie. K správnemu výberu počtu púčikov nie je možné pristupovať uniformne. Treba brať do úvahy odrodu, podpník, vek výsadby, zdravotný a kondičný stav. Rez predstavuje operáciu, ktorá je veľmi náročná na ekonomický aspekt výroby, ale aj na pracovné sily, nehovoriac o časovej náročnosti.
Prácnosť rezu závisí od veku výsadby, pestovateľského tvaru, odrody, podpníka a použitej mechanizácie. V prípade optimálnych podmienok je, v závislosti od vyššie uvedených aspektov, možné vykonať rez spolu s vyťahovaním drevnej hmoty z opornej konštrukcie za 60-110 h/ha. Veľmi dôležitú úlohu zohráva pri samotnom reze aj ľudský faktor. V súčasnosti sa v podnikoch začínajú uplatňovať stroje na mechanizovaný predrez, v menšej miere aj mechanizované vyťahovanie výhonov z opornej konštrukcie.
Bežnou súčasťou vinohradníckych firiem sú pneumatické alebo akumulátorové nožnice, ktorých cena klesá, preto sa stávajú dostupnejšie pre široký okruh pestovateľov. Veľmi dôležitá je kvalita rezu. Je potrebné, aby boli rezné rany čisté a hladké, preto treba použiť kvalitné a nabrúsené nožnice. Pravidelná dezinfekcia nožníc a ich čistenie od rastlinných štiav je bežná súčasť prevencie voči prenosu rôznych vírusových ochorení.
Na dezinfekciu je možné použiť obyčajný etanol, poprípade špeciálne dezinfekčné prípravky. Sadenice, vysadené v minulom vegetačnom období, je potrebné rezať ešte pred slzením. Mladé sadenice režeme na dva dobre vyvinuté púčiky približne 1 cm nad miestom najvyššie postaveného púčika. Rez musí byť mierne šikmý smerom od púčika. Ak by sa rez vykonával v čase slzenia, mohlo by dôjsť k zaliatiu púčika.
Zisťovanie zdravotného stavu zimných púčikov je dôležité z pohľadu nastavenia rezu. Ak teploty v priebehu zimy poklesli pod -18 °C, je potrebné pristúpiť ku kontrole zdravotného stavu púčikov. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť zdravotný stav, je narezanie púčika pozdĺžne. Na základe sfarbenia púčika vyhodnotíme zdravotný stav. Ak má púčik pri pozdĺžnom reze svetlozelenú farbu, sú rastlinné pletivá nepoškodené.
V prípade, že sú rastlinné pletivá hnedé-nekrotizujúce, došlo k mrazovému poškodeniu púčika. Kontrola púčikov musí prebiehať pri teplotách nad nulou. Ak by sme kontrolu vykonávali pri mínusových teplotách, vplyvom konzervačnej schopnosti mrazu by všetky púčiky vykazovali dobrý zdravotný stav. V prípade veľmi silných mrazov môžu byť okrem primárnych púčikov poškodené aj sekundárne, poprípade terciárne púčiky.
Ak teplota poklesne pod -22 °C, môže dôjsť k poškodeniu starého dreva. Odolnosť voči zimným mrazom závisí od viacerých faktorov a nedá sa presne definovať, pri akej teplote dochádza k poškodeniu pletív. Vinohrady, ktoré boli počas vegetácie v dobrom kondičnom stave a mali dostatok potrebných živín znášajú pôsobenie mrazových teplôt oveľa lepšie ako jedince v zlom kondičnom stave s nevyrovnanou výživou.
Vyväzovanie ťažňov a kmienkov
Veľmi dôležité je vyväzovanie mladých kmienkov k opornému kolíku. Dôležité je, aby sa na vyväzovanie použil elastický viazací materiál (bužírka), ktorý zamedzí priškrtenie mladého kmienka. Viazanie ťažňov je vhodné vykonávať pri teplotách nad 0°C, aby nedošlo k zlomeniu budúceho ťažňa. Na viazanie je vhodné využiť tenké oceľové drôtiky.
Spracovanie orezanej hmoty
Orezanú drevnú hmotu je potrebné po reze spracovať mulčovaním alebo úplným odstránením z vinohradu. Mulčovaním a ponechaním drevenej hmoty vo vinohrade sa môže do vinohradu vrátiť určitá časť živín, ktorá bola viničom počas predchádzajúcej vegetácie odčerpaná.
V závislosti od veku vinohradu a sponu môže orezaná hmota vážiť 1,5-2,5 t/ha. Literatúra uvádza, že jedna tona orezanej hmoty obsahuje 15 kg N, 5 kg K, 5 kg Ca, 2 kg P, 2 kg Mg. Tieto živiny vďaka mulčovaniu zostávajú vo vinohrade a opätovne môžu byť využité. V prípade, že sa pestovateľ rozhodne spracovať drevnú hmotu a zužitkovať ju, je možné využiť viacero dostupných prostriedkov.
Z časového hľadiska sa najlepšie osvedčilo lisovanie do malých balíkov. Výhrevnosť pri takto spracovanej drevnej hmote je 3-4 kWh.kg-1.
Pučanie viniča
V závislosti od priebehu počasia v marci a apríli nastupuje prvá vegetačná fáza pučania viniča. Začiatok pučania je vhodný na aplikáciu sírnatých prípravkov proti múčnatke viniča (Erysiphe necator). V súčasnosti je registrovaných 9 prípravkov, ktoré sú na báze síry. Dávka prípravku je 20 kg/ha. Minulý rok sme v období pučania zaznamenali na niektorých lokalitách premnoženie nosánika viničového (Byctiscus betulae) a jeho škodlivosť v podobe úživného žeru.
Ochrana spočíva v kultivácii pôdy v príkmenných pásoch. V prípade lariev rodu Noctua je vhodné pristúpiť k zberu lariev, poprípade k aplikácii insekticídnych prípravkov v závislosti od veľkosti vinohradu. Ak sa v minuloročnej vegetácii premnožil hálkovec viničový (Calepitrimerus vitis), ktorý zapríčiňuje kučeravosť (akarinózu) viniča alebo vlnovník viničový (Calepitrimerus vitis), ktorý zapríčiňuje plstnatosť (erinózu) viniča, je potrebné vykonať ochranné opatrenie.
V prípade silného tlaku roztočov je síra neúčinná. Na túto aplikáciu je potrebné použiť akaricídny prípravok. V jarnom období je vhodné pristúpiť k odkrývaniu mladých sadeníc viniča. V prípade, že sa vo vinohrade použilo zimné ozelenenie, je vhodné ho zapracovať do pôdy podmietacími diskami. Apríl je vhodný na aplikáciu dusíkatých hnojív takzvaným spôsobom naširoko pomocou rozmetadla priemyselných hnojív.
V tomto období je vhodné aplikovať 1/3 N z celkovej dávky určenej na celé vegetačné obdobie. V prípade, že vinohradník využíva feromónové lapáky na zisťovanie náletu obaľovača mramorového (Lobesia botrana) a obaľovača jednopásového (Eupoecilia ambiguella), je vhodné ich v apríli vyvesiť na vopred pripravené stanovisko.
V prípade využívania výpočtových programov alebo vzorcov na zisťovanie infekčného tlaku hubových ochorení je potrebné od obdobia slzenia zaznamenávať meteorologické veličiny.