Šľachtenie nových odrôd marhúľ s odolnosťou proti jarným mrazom
Mierne klimatické oblasti, vhodné pre pestovanie marhúľ v strednej Európe, charakterizuje výskyt neskorých jarných mrazov. Marhule patria medzi plodiny citlivé na poškodenie mrazom, ktorého následky môžu mať fatálne dôsledky pre produkciu plodov.
Hodnotením odolnosti niekoľkých odrôd marhúľ voči poškodeniu mrazom v kvetných púčikoch sa zaoberala vedecká práca, v rámci ktorej počas dvoch rokov bolo hodnotených 26 genotypov – 6 komerčných odrôd (‚Betinka‘, ‚Candela‘, ‚Harcot‘, ‚Harogem‘, ‚Leskora‘, ‚Sophinka‘) a 20 nových selekcií.
Stromy boli očkované na podpník St Julien A a vysadené s hustotou 1 000 stromov na hektár vo východnej časti Čiech v roku 2016. Sad nebol vybavený zavlažovacím systémom. Z každého genotypu bolo vzatých 15 pukov vo fenofáze BBCH 59 balónového štádia v 3 opakovaniach rovnomerne z korunového objemu.
Odberu vzoriek predchádzali jarné mrazy, ktoré poškodzujú generatívne orgány marhúľ. Teploty vzduchu počas vývoja kvetových pukov boli zaznamenávané meteorologickou stanicou. Poškodenie piestikov bolo hodnotené v laboratóriu. Miera poškodenia generatívnych orgánov bola vyjadrená v percentách.
Dátum kvitnutia bol zaznamenaný pre každý jednotlivý strom. Medzi komerčnými odrodami boli najviac postihnuté ‚Harogem‘ a ‚Harcot‘, s poškodením 17,43 % a 14,10 %. Podobné poškodenie bolo pozorované pri 5 genotypoch, pričom najvážnejšie poškodenie bolo u ’00-008′ (20,63 %).
Naopak, najmenej postihnuté boli genotypy ‚Candela‘ (2,15 %), ‚VOJ 5/150′ (2,15 %), ’96-599′ a ’08-015‘ oba s hodnotou poškodenia 3,26 %. Odrody ‚Leskora‘ a ‚Betinka‘, od ktorých sa očakávala vysoká odolnosť generatívnych orgánov voči poškodeniu mrazom, boli zasiahnuté s poškodením 5,35 % a 7,74 %.
Tieto genotypy sa javia byť vhodnejšie na pestovanie v lokalitách s rizikom výskytu jarných mrazov. Viac sa dozviete v článku Ing. Pavla Surana z VŠÓU Holovousy v najnovšom vydaní časopisu Sady a Vinice, 3/2024.