Informácie k prvému ošetreniu viniča vo vegetačnom období 2025

Štefan Ailer,
SPU v Nitre
V ostatnom období dostávame otázky od hobby vinohradníkov ohľadom ochrany viniča. Citujem: „Na platformách web, Instagram, Facebook a i. je veľa blogov a videí od rôznych autorov radiacich, ako riešiť niektoré problémy s viničom. Nevieme sa v tom orientovať.“
Čitateľke napríklad aktuálne poradili, že má realizovať predjarný postrek viniča pred pučaním modrou skalicou s použitím zmáčadla. Oboje je nezmyslom. Uvediem ďalší príklad: Bloger uverejnil dňa 24. 6. 2023 – tesne po odkvitnutí: „Pozor, šíri sa múčnatka!“ A bola to peronospóra. Gazdovia ihneď ošetrili účinnými látkami proti múčnatke. V tom roku prišli mnohí o celú úrodu. A takéto blogy pokračujú naďalej.
Jarné ošetrenie proti prezimujúcim škodcom
V minulosti sa bežne používali prípravky na báze olejov s insekticídmi. V súčasnosti máme presnejšie informácie o bionómii prezimujúcich škodcov a o fenoméne ich prahu škodlivosti. Škodcovia viniča nemajú taký rámec, že ich treba riešiť pred pučaním.
Prvý postrek – a to je proti roztočom – sa volá „kúpanie“ a treba ho aplikovať až vo fáze pučania – tzv. včielky. Najneskôr po otvorení prvého lístka. Účinná látka je síra: napríklad prípravky Sulka, Thiovit, Kumulus a i. Treba dodržať predpísanú koncentráciu a dôsledne okúpať celý ker: kmienok, všetko drevo, púčiky. Termín aplikácie sa nedá určiť dátumom.
Nástup fáz vegetácie aj v dôsledku klimatickej zmeny medziročne nevyspytateľne kolíše. Tento postrek môže padnúť na 25. marec alebo aj na 8. apríl. Presné určenie termínu je: postrekovať vo fenologickej fáze BBCH 03–08. Tabuľku fenofáz nájdete vo všetkých serióznych ochranárskych kalendároch.
Pri malom počte krov je vhodné pred prvým ošetrením manuálne odstrániť z dreva všetku starú kôru – borku. Najlepšie tvrdými rukavicami. Je to dobrá nepriama ochrana proti prezimujúcim štádiám škodcov.
Prvé obligátne ošetrenie viniča proti peronospóre a múčnatke
Prvý nevyhnutný postrek na všetky odrody (okrem Isabela, Othello, Delaware, Bago, Concord), a to v kombinácii účinných látok proti peronospóre a múčnatke, je nutný až pred kvitnutím – BBCH 53–57. Platí to aj pre PIWI odrody a pre pravokorenné odrody, predávané na rôznych jarmokoch ako „rezistentné“.
Tu musím zdôrazniť, že úplná rezistencia proti hubovým chorobám neexistuje. Existuje len zvýšená odolnosť. O riziku rozmnožovania pravokorenných sadeníc (bez podpníka) píšeme v článku, ktorý bude v č.2 Sady a vinice. Po odkvitnutí už nie je ochrana proti peronospóre a múčnatke obligátna.
Pri odrodách s overenou zvýšenou rezistenciou sa môžete riadiť prognostickými modulmi alebo vlastným pozorovaním poveternostných podmienok a stavu porastu. Vinohradníkom odporúčame radiť sa pri ochrane len s poradcami a predajcami, ktorí rozumejú fenologickej stupnici BBCH (Lorenz et al. 1994). Podľa nej robí ochranu celý vinohradnícky svet.