Je možné pestovať granátové jablko v slovenských záhradách?

Ing. Eva Šidová, PhD.,
poradkyňa v ovocinárstve
Granátové jablko – granátovník našiel v súčasnom období široké uplatnenie už aj na Slovensku. Rod Punica zahŕňa len dva botanické druhy – P. granatum L. a P. protopunica Balf. – granátovník sakaterský, vždyzelený ker malého vzrastu.
Je to teplomilná a svetlomilná rastlina, ktorá dobre odoláva suchu. Počas vegetačného obdobia je vďačná za výdatnú zálievku, ale to neplatí pre rastliny pestované v črepníkoch, ktoré naopak veľmi zle znášajú premokrenie.
Je rozšírený vo všetkých stredomorských štátoch Európy a Blízkeho Východu. Nie je náročný na pôdu, ale ľahšia humózna pôda je vítaná. Nakoľko dozrievanie plodov trvá veľmi dlho, pol roka aj viac, je veľmi dôležitý výber správneho stanovišťa v záhrade.
Vhodne je sadiť ho tak, aby bol chránený pred severozápadnými vetrami a aby bol čo najviac na slnku. Pestujú sa rôzne odrody rôznych chuťových kvalít – sladké, kyslé a sladkokyslé.
Na Slovensku mal granátovník zatiaľ význam len ako interiérová, balkónová, alebo nádobová rastlina, ktorá pôsobí veľmi dekoratívne listom, ale hlavne dlho kvitnúcimi červenými kvietkami.
Dospelá rastlina znesie v zime aj – 20°C, ale kým je mladá, treba ju veľmi starostlivo okopávať a nahŕňať ku koreňom ľahšiu zem, listovku a celý kmeň zabaliť do suchej trávy, čečiny, netkanej textílie a pod. Môže sa pestovať v južných lokalitách a na chránených miestach stredných polôh.
Za nutrične cenné látky v plodoch granátovníka punského môžeme považovať ľahko stráviteľné sacharidy, polyfenoly, triesloviny, vitamín C a vitamíny skupiny B. Kvety granátovníka sú obojpohlavné, samoopelivé, korálovo-červenej farby. Občas vytvorí v malom počte aj fertilné kvety. Plody v prípade daždivého počasia pri dozrievaní praskajú.
Ilustračná snímka: pexels, nadin sh.