Jeho veličenstvo Lord Lambourne
V minulosti veľmi známa jesenná odroda Lord Lambourne bola vyšľachtená v Anglicku začiatkom 20. storočia krížením Worcesterskej parmény a ešte známejšieho James Grieve. Pre svoje prednosti sa odroda rýchlo rozšírila do celej Európy, vrátane tuzemska, a to najmä v súvislosti s narastajúcou obľubou nízkych tvarov jabloní.
V 2. polovici minulého storočia došlo k útlmu jej pestovania a vyradeniu zo sortimentu. Z produkčných sadov i zo záhrad túto odrodu vytlačila paradoxne jej rodičovská odroda James Grieve, ktorá vykazovala vyššie úrody, väčšie plody a tým aj lepšie trhové zhodnotenie úrody. V chuťových parametroch však James Grieve jednoznačne zaostáva.
Dužinu má redšiu, kyslejšiu a šupku až nepríjemne mastnú. Lord Lambourne vykazuje dodnes výnimočné vlastnosti, ktoré ho predurčujú najmä do menších záhrad. Je to slabý rast, skorý nástup do plodnosti, pekný vzhľad a tvar plodov, predovšetkým však ich výborná chuť.
Pre veľkoprodukciu sa odroda príliš neosvedčila, a to z dvoch dôvodov. Tým prvým je krátke obdobie konzumnej zrelosti, podtrhnuté plody sú kyslejšie, uskladnené skoro prezrievajú a strácajú kvalitu. Druhým nedostatkom je vysoká citlivosť na mykoplazmovú gumovitosť konárov, čo je najviac rizikové práve v prípade veľkovýsadieb.
Nevýhodou z hľadiska trhovej produkcie, naopak výhodou pre záhradkárov je postupné dozrievanie a dlhé obdobie zberovej zrelosti. Jablká možno zberať postupne v plnej zrelosti takmer mesiac. Táto vlastnosť je zrejmá najmä v chladnejších polohách, ktoré odroda veľmi dobre znáša bez toho, aby sa to podpísalo na kvalite plodov.
Taktiež prirodzená odolnosť proti hubovým chorobám – chrastavitosti a múčnatke je dostatočná, takže vyžaduje iba minimálnu alebo žiadnu chemickú ochranu.
Je málo odrôd jabloní, ktoré dokážeme určiť i v zime, bez plodov a listov, ako je to v prípade Lord Lambourne. Typický je zahusťujúci, trochu neusporiadaný rast, násada kvetov z terminálnych púčikov a ich vidlicovité rozkonárovanie. Stromček vyžaduje pravidelný rez, vrátane detailnej redukcie plodonosného obrastu, najmä dlhších a ovisnutých rodivých výhonkov za účelom prevencie vyhoľovania konárov.
Čo sa týka vlastností plodov, zasluhuje odroda Lord Lambourne absolutórium. Jablká majú dokonalý tvar bez rebernatosti, s typickým červeným až hnedočerveným pásikovaním. V optimálnej zrelosti je konzistencia dužiny dokonalá – chrumkavá, s ideálnym vyvážením cukrov a kyselín.
V 60. rokoch bola vyšľachtená v Holovousích v Československu ožarovaním gamalúčmi celočervená mutácia a tá bola následne zaradená do štátneho sortimentu. Jednoliate sfarbenie jablka eliminuje nedostatočné vyfarbenie zatienených plodov pôvodnej odrody.
Aj keď z veľkovýsadieb a vlastne i zo záhrad Lord Lambourne postupne – a možno neprávom mizne, jeho gény sa presadzujú viac ako dobre. Priamymi potomkami sú úspešné české odrody Rubín (aj keď najskôr sám šľachtiteľ uvádzal Coxovu renetu), Bohemia, Jarka, Delor, Vanda.
Ich vzájomným krížením (Bohemia x Vanda) potom vznikli ešte úspešnejšie rezistentné odrody Topaz, Goldstar, Rozela a iné, ktoré sa úspešne presadzujú i v zahraničí. A tak, aj keď plody Jeho Veličenstva vídame v záhradách i na stoloch stále menej, vďaka svojim pokračovateľom sa stal Lord Lambourne nesmrteľným.