Kontrola výskytu škodcov a chorôb pri zimnom reze viniča
V súčasnosti prebieha vo vinohradoch rez viniča. Pre budúcu úrodu sa ponechávajú len zdravé a nepoškodené ťažne. Pri tejto príležitosti je možné skontrolovať na výhonkoch, aký bol výskyt niektorých škodcov vo vinohradoch v minulom roku. Na základe tejto kontroly môžeme potom určiť aj potrebu predjarných postrekov.
Pri kontrole výhonkov sa môžeme najčastejšie stretnúť s nasledujúcimi príznakmi výskytu škodcov: zdvojené výhonky, metlovitosť, skrátené internódiá alebo slabo rastúce výhonky v blízkosti starého dreva.
Problémy môžu spôsobovať nasledujúci škodcovia:
– Hálkovec viničový – Calepitrimerus vitis – Tmavé korkovité sieťovanie na spodnom 2.internódiu.
– Strapka viničová – Drepanothrips reuteri – Výskyt červených vajíčok na báze výhonku alebo v okolí púčikov, vajíčka sú veľké 0,1 mm, pri rozotrení prstami sfarbujú okolie do červena.
– Roztočec ovocný – Panonychus ulmi
Hálkovec viničový spôsobuje značné škody po vypučaní vinohradu. Okrem strát na úrode môže spôsobiť pri silnom napadnutí postupné chradnutie krov a listy bývajú pokrčené. Poškodenie po hálkovcovi sa označuje niekedy ako kučeravosť viniča.
Strapka viničová môže spôsobiť po vypučaní poškodenie letorastov a rastové deformácie
. Roztočec ovocný poškodzuje mladé listy viniča. Silne napadnuté listy bývajú krátke a prehýbané. Súkvetia môžu preto spŕchnuť. Výskyt týchto škodcov, ktorých zistíme pri kontrole zimného rezu, preto nikdy nepodceňujeme. Zasahujeme proti nim pred začiatkom pučania viniča zmáčateľnou sírou:
Thiovit Jet 1,5 – 2 %
Kumulus 2 %
Týmto zásahom môžeme významne redukovať ich výskyt. Spoliehať sa na zásahy proti nim počas vegetácie nie je celkom správne, lebo výsledky týchto zásahov nebývajú také uspokojivé ako pred začiatkom pučania. Aplikáciou zmáčateľnej síry na začiatku pučania neredukujeme významne len výskyt týchto škodcov, ale znižujeme o 25 % výskyt múčnatky vo vinohrade.
Kontrola výskytu škodcov pri zimnom reze viniča by sa nemala podceňovať, ale využiť na upresnenie potreby postrekov so zmáčateľnou sírou pred pučaním viniča.
Pokiaľ ide o choroby, pri kontrole dreva vo vinohrade sa môžeme najčastejšie stretnúť s príznakmi poškodenia po syndróme ESCA a Petriho choroby.
Vonkajšie príznaky napadnutia dreva syndrómom ESCA
Drevo napadnutých kmienkov ukazuje vo svojom priereze svetlé a tmavé pásy. V oblasti ich hlavy sa vyskytuje spráchnivenie dreva v dôsledku bielej hniloby. Ďalším príznakom napadnutia dreva syndrómom ESCA je odumieranie vrcholov letorastov. Spráchnivenie dreva spôsobuje Fomitiporia mediterranea.
Vonkajšie príznaky napadnutia dreva syndrómom Petriho choroby (vinič do 3 rokov od výsadby)
Na priečnom reze kmienku viniča sú zjavné tmavé škvrny, usporiadané v skupinách alebo do polkruhu. Napadnuté kmienky majú slabý rast. Dochádza tiež k odumretiu vrcholov letorastov ako u starších kmienkov.
Asanácia kmienkov
Vykonáva sa pri nepriamom boji proti chronickému napadnutiu kmienkov syndrómom ESCA. Napadnutá časť kmienku sa namiesto rezu amputuje. Postupne sa zrezáva až na zdravé drevo. Pokiaľ sa nenapadnuté drevo nenachádza 20 – 30 cm nad miestom štepenia, kmienok sa neobnovuje asanáciou.
Obnova kmienkov po asanácii sa vykonáva z bazálnych letorastov, ktoré začínajú na jar vyrastať. Kmienky, zrezané pri asanácii, sa odstraňujú z vinohradu ihneď a spália sa. Jednoročné drevo a ťažne sa z vinohradu neodstraňujú, lebo nie sú zdrojom infekcie.
V prípade, že sa režú paralelne zdravé kmienky s postihnutými, je potrebné pristúpiť k dezinfekcii nožníc alkoholom.
Termín zimného rezu viniča
Rez dreva viniča je potrebné vykonávať pri suchom a studenom počasí. Pri teplotách vzduchu pod 0°C nedochádza k letu spór syndrómu ESCA alebo Petriho choroby a infekcii samotného viniča. Suché a slnečné počasie počas rezu uľahčuje uschnutie rán a sťaženie letu spór húb.
Rezné rany
Pri zimnom reze viniča je potrebné dbať na to, aby rezné rany boli čo najmenšie a obmedzila sa tak možnosť infekcie dreva chorobami.
Záver
Kontrola výskytu škodcov pri zimnom reze umožňuje upresniť ochranu viniča pred pučaním. Kontrola výskytu príznakov napadnutia syndrómom ESCA a Petriho choroby vytvára predpoklady preventívnych opatrení. Táto prevencia nezaostáva svojím významom za ochranou viniča proti peronospóre a múčnatke.