Doc. Ing. Oleg Paulen, PhD., Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, FZKI SPU v Nitre —
Orech kráľovský je ovocný druh, ktorého výsadby na Slovensku v ostatných rokoch zaznamenali nebývalé rozširovanie. Kým v minulosti boli jeho doménou hospodárske dvory, záhrady a stromoradia popri komunikáciách, stromy vysadené v posledných rokoch sa nachádzajú predovšetkým vo veľkoplošných výsadbách. Takéto výsadby predpokladajú odlišný prístup k agrotechnike, vrátanie tvarovania a rezu.
Záleží pritom, samozrejme, na očakávanej intenzite výsadby. V minulosti sa rezu stromov orecha nevenovala veľká pozornosť a obmedzoval sa iba na operácie spojené so založením koruny, prípadne šlo o odstraňovanie poškodených alebo prekážajúcich konárov. V komerčných výsadbách rastú nároky na intenzitu produkcie, ktorej hodnotiacim kritériom je ziskovosť.
Takéto výsadby oproti tradičným sú typické hustejším sponom, použitím odrôd s bočnou rodivosťou alebo s čiastočnou bočnou rodivosťou (prechodný typ odrôd) namiesto u nás tradične pestovaných odrôd s vrcholovou rodivosťou. Tieto zmeny vyžadujú aj zmenený prístup k tvarovaniu a rezu.
Vzhľadom na históriu používania rezu v prípade orechov dodnes prežívajú niektoré predstavy, ktoré sa ukazujú ako neopodstatnené alebo v praxi intenzívnych výsadieb nerealizovateľné.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Oproti tradične používanej voľne rastúcej korune stromu v tvare vysokokmeňa, pri ktorej stredník s rastúcim vekom stromu samovoľne stráca dominanciu, sa v intenzívnych výsadbách používa polokmeň, prípadne štvrťkmeň s dominujúcim stredníkom, ktorý po vybudovaní koruny stráca dominanciu vďaka opakujúcemu sa, viac alebo menej radikálnemu rezu. Koruna, vzhľadom na hustejší spon, má menšiu hĺbku a skôr ihlanovitý ako guľovitý či oválny tvar. Dôraz sa kladie na vyššiu silu rastu, aby sa v čo najväčšej miere mohla uplatniť bočná rodivosť moderných odrôd. Preto sa stromy pravidelne režú (obvykle v 4-ročných cykloch), a to s využitím mechanizácie – tzv. kontúrový rez.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Slabý stromček v roku 2 po opakovanom hlbokom skrátení. Radikálny rez sa používa už od obdobia po vysadení. Výhonok stromčeka po výsadbe, a pokiaľ sa v prvom roku nevytvoril výhonok dlhý aspoň 1,5 m, aj v druhom roku sa skracuje na dĺžku 20 až 30 cm. Takýto rez po vysadení zlepšuje ujateľnosť stromčekov a podporuje silný rast potrebný pre skoré založenie korunky s rovnocennými kostrovými konármi. Pri reze sa necháva nad púčikom čapík dlhý 2 až 3 cm, aby zasychanie rany negatívne neovplyvnilo rast letorastu z neho. Rezná plocha má mať mierny sklon od púčika, aby nedochádzalo k zalievaniu púčika miazgou. Ak stromček do tretieho roku života nedokáže vytvoriť silný vertikálny výhonok, likviduje sa a nahradí sa novým stromčekom zo škôlky.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Stromčeky, ktoré vytvoria výhonok dlhší ako 1,5 m (majú celkovú výšku 1,7 až 1,8 m) sa skracujú – odstráni sa nedostatočne vyzretá vrchná časť výhonku, aby výška stromčeka po reze bola 1,4 -1,6 m, čo zabezpečí tvorbu bočných výhonkov, ktoré budú základom kostrových konárov v dostatočnom odstupe od seba. Konkurenčné letorasty sa potom v priebehu vegetácie zaštipujú.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Orech tvorí niekoľko typov púčikov. Na silne rastúcich výhonkoch sa často objavujú tzv. stopkaté púčiky. Z týchto vyrastajú výhonky s ostrým uhlom odklonu. Pod takýmto púčikom sa nachádza vedľajší púčik, ktorý vypučí v prípade poškodenia hlavného púčika (napríklad mrazom) a vyprodukuje výhonok s väčším uhlom odklonu. Táto vlastnosť orecha sa využíva pri formovaní výhonkov, ktoré budú základom kostrových konárov. Stopkatý púčik sa vylamuje v období pučania a ako základ budúceho konára sa necháva rásť letorast z vedľajšieho púčika pod vylomeným stopkatým púčikom.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
V prípade, že sa nepodarí sformovať výhonky s dostatočným uhlom odklonu, možno použiť hlboké skrátenie vhodne umiestneného výhonku, z ktorého chceme vybudovať konár s väčším uhlom odklonu na čapík vodorovným rezom pri báze výhonku. Rast na čapíku sa obnoví zo spiacich púčikov na jeho spodnej strane a odklon nových prírastkov bude dostatočný.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Orech má mezotonický charakter rozkonárovania a tak sa stáva, že bočné silné výhonky tvorí nerovnomerne, čo môže komplikovať založenie vyváženej koruny. Pomôcť si môžeme rezom, ktorý je využívaný napríklad pri vretenách čerešní, kde rieši dôsledky akrotonickej schémy rozkonárovania. Zárezom nad púčikom až do dreva možno podporiť prebudenie púčika a vytvorenie silného prírastku tam, kde je to potrebné. Rez sa realizuje na začiatku pučania pílkou približne 2 až 3 mm hlboko do dreva. Zárez sa robí 2,5 až 3 cm nad púčikom, mierne šikmo, aby miazga nezatekala do púčika. Vhodným náradím je pílka.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Pri dobrej kondícii stromčeka sa v treťom roku po vysadení vyberú základy 3 až 4 kostrových konárov, ktoré zabezpečia dobré využitie priestoru. Pri užšom medziradí je vhodné kostrové konáre zakladať tak, aby bola budovaná koruna mierne sploštená, vytvorila sa zelená stena umožňujúca prechádzanie techniky medziradím.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Pri ďalšom budovaní koruny sa na stredníku zakladajú v odstupoch bočné konáre a pod predlžujúcim výhonkom stredníka sa odstránia rezom na konárový krúžok konkurenčné výhonky s malým uhlom odklonu. Po dosiahnutí výšky stromu približne 3,5 m sa horná časť stredníka necháva samovoľnému vývoju a neskôr sa uplatňuje mechanizovaný rez.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Významným ochorením orecha je bakteriálna škvrnitosť, ktorú spôsobuje baktéria Xanthomonas arboricola pv. juglandis. Patogén prezimuje v pletivách stromu a napadnuté pletivá môžeme pri reze identifikovať ako rôzne sčernané miesta na povrchu výhonkov alebo na vrcholoch výhonkov. Pri ručne realizovanom reze mladých stromov je dôležité napadnuté výhonky odstrániť.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Typickou vlastnosťou orecha je silné slzenie po reze. Z toho vyplynulo odporúčanie rezať orechy v období inom ako ostatné druhy ovocných stromov, a to po vypučaní stromov, koncom apríla, prípadne v druhej polovici leta, ak sa robia hlbšie rezy. Neskoro urobené rany sa do konca vegetácie neuzatvoria a stromy slzia aj v priebehu zimy, pokiaľ dôjde k otepleniu. Jarný termín rezu po vypučaní je problematický pri stromoch s vytvorenou štruktúrou rôznych rádov konárov – dochádza k olamovaniu mladých letorastov pri manipulácii v korune a odstraňovaní odrezaných konárov a tiež k stratám zásobných látok, ktoré strom predtým nasmeroval do mladých letorastov. Vychádzajúc zo skúseností z iných krajín režeme orechy v predjarnom termíne (od začiatku februára) a rez končíme pred začiatkom pučania. Orechy síce slzia za teplých dní hneď po reze, ale žiadne negatívne dopady sme nezaznamenali. Absenciu negatívnych vplyvov najlepšie dokumentuje sila rastu takto rezaných stromov – výhonky dosahujú dĺžku aj viac ako 1,5 m. Ako dôležitejšie z hľadiska kondície stromu sa javí zabezpečenie optimálnej výživy a vlahového režimu zameraného na minimalizáciu stresu z nedostatku vlahy od začiatku vegetácie do polovice leta.
Tento termín rezu sa uplatňuje aj v neskoršom veku stromov, či už pri kontúrovom reze alebo pri obnove koruny starých stromov, ktorá sa robí radikálnym zrezaním stromu po výraznom zoslabení rastu (napríklad vo veku 20 až 25 rokov) vo výške približne 1,5 m. Pestovatelia, ktorí tento rez realizujú, dokonca ani veľké rany na stredníku a kostrových konároch po takomto reze neošetrujú náterom a neobávajú sa zhoršenia kondície stromu
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Keďže rezom stromov orechov v intenzívnej výsadbe je potrebné zabezpečiť silný rast a dobré využitie priestoru na tvorbu úrody, rozsah rezu sa určuje podľa sily rastu. Na obrázku je stromček vstupujúci do 5. roku veku, ktorý mal nedostatočne silný rast, a preto bol zvolený hlboký rez – odstránenie nevyhovujúcich výhonkov a skrátenie všetkých ponechaných. Ide o tzv. rez na silu rastu.
Metódy rezu používané v mladých výsadbách orecha kráľovského
Silne rastúci strom, vstupujúci do piateho roku, bol zrezaný minimálne – skrátených bolo približne 10 výhonkov, z nich časť pod predlžujúcim výhonkom stredníka, aby sa zabezpečila jeho dominancia a ďalšie v miestach, kde je potrebné podporiť silu rastu. Netradične ponechané boli aj výhonky rastúce do vnútra koruny, ktorých úlohou bude jednorazové zabezpečenie tvorby plodov, po čom samovoľne zoslabnú v dôsledku zatienenia. V tomto prípade ide o rez na úrodu. Iný trend v reze orecha kráľovského, ktorý sa uplatňuje v komerčných výsadbách vo svete, je minimalizácia rezu. Neustupuje sa od požiadavky silného rastu, ktorý je nevyhnutný pre dosahovanie vysokých úrod, avšak tento sa rieši použitím podpníkov zabezpečujúcich silný rast (niektoré, u nás aktuálne nedostupné hybridné podpníky).
Doc. Ing. Oleg Paulen, PhD., Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, FZKI SPU v Nitre —
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.