Porovnanie kvalitatívnych a kvantitatívnych parametrov jabĺk z integrovanej a biologickej produkcie
V rámci jednej z diplomových prác sme riešili veľmi atraktívnu tému, ktorá zaujíma mnohých producentov ovocia. Pýtajú sa nás, čo je lepšie, či bio, alebo integrovaná produkcia? Pozreli sme sa na túto problematiku a v rámci štúdie sme hodnotili vybrané kvantitatívne a kvalitatívne parametre plodov z oboch pestovateľských systémov.
Hodnotili sme nasledovné parametre plodov: hmotnosť plodu, priemer plodu, výťažnosť šťavy, obsah celkových cukrov, obsah celkových kyselín, fruktózy, glukózy, kyseliny jablčnej, obsah refraktometrickej sušiny (°Brix) a pH. Jablká pochádzali zo spoločnosti FROM® Societa à Agricola Cooperativa, Terlano, Bolzano, Taliansko. Táto spoločnosť nám vedela dodať identické odrody z bioprodukcie a integrovanej produkcie.
Jablká pochádzali z oblasti s priemerom 30 km. Hodnotili sme nasledovné odrody: Braeburn Hilwell, Gala Schniga, Kanzi, Red Delicious, Envy, Golden Delicious Reinders, Morgenduft, Red Chief, Fuji Kiku 8, Granny Smith a Pink Lady.
Spracovanie plodov a analýzy prebehli 13. februára 2018. Pre hodnotenie kvantitatívnych vlastností sme použili 10 kg z každej odrody. Na kvalitatívne hodnotenie bol použitý 1 kg z každej odrody. Plody boli po umytí rozkrojené a odšťavené na nízkootáčkovom odšťavovači (Magimix Le Duo Plus XL), odšťavenie prebehlo pri 1200 otáčkach za minútu, následne bola šťava prefiltrovaná cez jemné sitko.
Šťava bola umiestnená do ôsmich 15 ml skúmaviek a odstredená na centrifúge pri 6000 otáčkach/min. počas dvoch minút. Odstredená šťava bola preliata cez filtračný papier a injektovaná na spektrofotometrickú analýzu. Bol použitý spektrofotometer FT-NIR UV/VIS Bruker Optics, Alpha Wine Analyzer, modul pre šťavy. Hodnoty boli exportované do programu MS Office Excel, štatistické hodnotenie prebehlo v programe Stagraphics Centurion XVII.
Vo všeobecnosti bol preukázaný štatisticky významný rozdiel medzi priemerom plodov z biologického a integrovaného systému – plody z bioprodukcie boli menšie. Priemerná veľkosť plodov z bioprodukcie bola 65,47mm, kým pri integrovanej produkcii to bolo 75,98 mm. Plody z bioprodukcie boli o 10,51 mm menšie. Najväčší negatívny rozdiel bol pri odrode Envy, plody z bioprodukcie boli o 13,78% menšie ako z IP. Najväčší pozitívny rozdiel bol pri odrode Morgenduft, plody z bio boli o 2,93% väčšie.
Takisto bol vo všeobecnosti preukázaný štatisticky významný rozdiel medzi hmotnosťou plodov z biologického a integrovaného systému – plody z bioprodukcie boli ľahšie. Priemerná hmotnosť plodov z bioprodukcie bola 166,09g, kým pri integrovanej produkcii to bolo 211,55g.
Plody z bioprodukcie boli o 45,46 g ľahšie. Najväčší negatívny rozdiel bol pri odrode Envy, plody z bioprodukcie boli o 39.38% ľahšie ako z IP. Najväčší pozitívny rozdiel bol pri odrode Pink Lady, plody z bioprodukcie boli o 2,65% ťažšie ako z IP. V priemere boli plody z bioprodukcie o 5,46% menšie ako z IP a o 16,23% ľahšie ako z IP.
Medzi výťažnosťou šťavy plodov z bioprodukcie a integrovanej produkcie nebol pozorovaný štatisticky významný rozdiel. Najväčší pozitívny rozdiel bol pri odrode Red Delicious, výťažnosť šťavy bola o 22,99% vyššia pri plodoch z bioprodukcie. Najväčší negatívny rozdiel bol pri odrode Envy, výťažnosť šťavy bola o 11,56% nižšia ako pri plodoch z bioprodukcie.
Výťažnosť bola hodnotená po získaní šťavy z nízkootačkového šetrného odšťavovača, takže vo všeobecnosti je výrazne nižšia ako pri komerčných pneumatických lisoch.
V tabuľkách 2 a 3 uvádzame obsah nutričných parametrov jabĺk z bioprodukcie a integrovanej produkcie.
Zo štatistického hľadiska, aj napriek niektorých relatívne veľkým percentuálnym rozdielom medzi oboma hodnotenými systémami možno konštatovať, že jediný štatisticky preukazný rozdiel bol v pH plodov. Plody z bioprodukcie mali štatisticky preukazne nižšie pH ako plody z integrovanej produkcie. Pri ostatných parametroch sme zistili nepreukazné rozdiely, možno preto konštatovať, že produkčný systém neovplyvnil nutričné vlastnosti plodov.
Ak nevezmeme do úvahy štatisticky preukazné rozdiely medzi jednotlivými parametrami a budeme hodnotiť len vyššiu, alebo nižšiu úroveň parametrov, dostaneme tabuľku č.4, v ktorej je zeleným políčkom znázornený parameter, kde sme zaznamenali vyššiu hodnotu v biologickej produkcii, resp. oranžovým políčkom sú znázornené parametre, v ktorých je ich hodnota nižšia v porovnaní s plodmi z integrovanej produkcie.
Z tabuľky 5 je vidieť, že v prípade odrody Kanzi malo 6 parametrov z bioprodukcie vyššiu úroveň ako pri plodoch z integrovanej produkcie, resp. v IP bol vyšší len obsah glukózy. Naopak, pri odrodách Fuji a Gala sme nezaznamenali ani jeden parameter s vyššou hodnotou pri bioprodukcii.