Práce v ovocnej záhrade koncom zimy a začiatkom jari
Hoci by sa mohlo zdať, že cez zimu vlastne nemajú záhradkári – ovocinári čo robiť, v skutočnosti to tak nie je. Február a marec sú totiž mesiace, v ktorých je ideálne začať prípravu na teplejšie obdobie.
V týchto mesiacoch síce ešte vládne zima, väčšina záhradkárov už ale veľmi dobre vie, že je načase pripraviť záhradu na jar. Ešte predtým, než vypukne jarná sezóna, je totiž nutné podniknúť rad dôležitých krokov. Medzi ne je možné určite zaradiť bilancovanie minulej sezóny (ak sme tak ešte neurobili), prípravu náradia, hnojív, postrekov, samotné hnojenie, kyprenie pôdy, presvetlenie korún stromov, odstránenie chorých, zlomených a inak poškodených konárov ovocných drevín, ich ošetrenie a v neposlednom rade aj prichystanie kompostu na priebežné dodávanie výživy. Táto predjarná aktivita sa totiž v nasledujúcom období nepochybne oplatí. Zamerajme sa preto na jednotlivé kroky trochu podrobnejšie.
Bilancovanie a inventarizácia
V predošlých mesiacoch sme bilancovali výsledky našej práce za minulý rok a plánovali, čo urobíme v nastupujúcom roku. Ak sme tak ešte neurobili, máme ešte možnosť. Preberieme chyby a nedostatky našej starostlivosti o ovocné dreviny, možnosti vylepšenia prípravy na sezónu, zhodnotenie množstva a kvality úrody, atď.
S príchodom marca kontrolujeme, ako sa prejavilo doterajšie počasie na prezimovaní trvalej výsadby ovocných stromčekov v sade, prípadne v škôlke či v kontajneroch, krov viniča, alebo drobného ovocia. Skontrolujeme zásoby postrekových látok, ochranných prostriedkov, stav náradia a strojov na prípravu a ošetrovanie pôdy a porastov, množstvo hnojív a všetkých potrebných pomôcok, ktorých nedostatok by sa mohol prejaviť zdržaním predjarných prác kvôli ich neskoršiemu zháňaniu a nákupom.
Pravidelne kontrolujeme uskladnené ovocie vo vhodných skladovacích priestoroch, v pivniciach alebo krechtoch. Je možné, že ho napádajú rôzne skladové choroby.
Kyprenie pôdy pod ovocnými drevinami
Po rozmrznutí pôdy sa pustíme do úpravy pôdy hnojením a kyprením. Kyprenie je ďalším podstatným krokom v predjarných prácach. Prichádza na rad v čase, keď pôda rozmrzne a jeho cieľom je prevzdušniť povrchovú vrstvu ornice a dodať ovocným drevinám potrebné živiny. V súčasnej dobe pritom nemusí byť kyprenie pôdy vôbec náročné, pretože si môžete kúpiť špeciálny rotavátor. Ide o stroj, pomocou ktorého pôdu prekypríte naozaj dokonale a navyše bez väčšej námahy.
Rez ovocných drevín
V sade po úprave pôdy začíname, prípadne pokračujeme v reze a tvarovaní ovocných stromov, hlavne jabloní a hrušiek.
Ovocné stromy treba ošetriť rezom, aby sme dosiahli optimálny tvar koruny. Týmto spôsobom ich presvetlíme a dodáme im potrebnú vitalitu. Rez je však potrebné robiť pravidelne, teda nielen na prelome zimy a jari. Celý proces rezu nie je tak jednoduchý, ako by sa mohlo zdať, takže si určite prečítajte viac o reze ovocných stromov. Vyhnete sa tak zbytočným chybám, z ktorých niektoré môžu byť skutočne zásadné.
Špecialitou v otázke rezu sú odrody jabloní typu Rubín a Bohemia, ktoré plodia iba na dlhých jednoročných výhonoch. Pre presvetlenie koruny a zosilnenie jej kostry sa preto odstraňujú skôr niektoré celé konáre, namiesto toho, aby sme väčšie množstvo výhonkov skracovali.
Odrody typu Spur plodia prevažne na krátkom plodonosnom dreve. U nich je preto skracovanie konárov a zníženie počtu kvetných pukov naopak žiaduce. Ak neviete, k akému typu vaša jabloň patrí, odrody typu Spur spoznáte podľa krátkych internódií – úsekov vetvičiek medzi jednotlivými uzlinami, z ktorých vyrastajú listy a kvety.
Začiatok tohto obdobia je ešte vhodný termín na dokončenie rezu drobného ovocia (najskorší termín rezu má zemolez kamčatský), liesky veľkoplodej, malín a černíc.
Kríky ríbezlí a egrešov je treba v záujme vysokej plodnosti a prevencie antraknózy a ďalších chorôb udržiavať rezom. Kry vždy vysádzame od miesta rozkonárenia o 10-15 cm hlbšie ako rástli v ovocnej škôlke. Tým sa vytvoria korene z každého výhonku, zasadeného do pôdy a hlbšie zasadené kríky tiež vytvoria rozsiahlejšiu koreňovú sústavu. Tá potom lepšie odolá suchu, kríky možno lepšie zmladzovať a sú menej citlivé na mechanické poškodenie.
Ako u červených a bielych, tak aj u čiernych ríbezlí v prvom roku po výsadbe skrátime jednoročné výhonky na tri puky. Vďaka tomuto rezu vyrastú silné výhony pre založenie koruny kríku. V ďalších rokoch nechávame po 3 výhony z jedno, dvoj a trojročného dreva.
Ríbezle a egreše, ak sme to ešte neurobili, postriekame 4% roztokom Sulky K. Pokiaľ ide o maliny, odstraňujeme odrodené, vymrznuté a zaschnuté výhony, ponechané mierne skrátime, okopeme a prihnojíme ich. Na remontatných malinách necháme po jednom, prípadne dvoch mladých minuloročných výhonoch na vzdialenosť 40 cm od seba. Černiciam necháme 5 vhodných najhrubších minuloročných výhonov a zvyšné odstránime tesne nad zemou. Ponechané bočné výhony skrátime na 4-5 púčikov, vyviažeme do vejárovitého tvaru, okopeme a tiež prihnojíme. Môžeme ešte rozmnožovať ríbezle a jostu z drevnatých odrezkov.
Ošetrenie po reze
Je veľmi dôležité vzniknuté rany starostlivo natrieť stromovým balzamom. Na reznej ploche vytvorí ochranu proti vniknutiu hubových chorôb aj proti vysychaniu kmeňa. Mnoho pestovateľov používa aj latexovú farbu. Úspech závisí aj od kvalitne nabrúseného náradia – lepšie sa hoja rany po ostrých čepeliach, než po tupých, ktoré pletivo rozstrapkajú.
Príprava kompostu a starostlivosť
Ak nám počasie dovolí, je ešte vhodná doba na prípravu kvalitného kompostu. Tento čas využijeme aj na jeho prehádzanie, čím sa prevzdušní a umožní kvalitnejšie rozloženie hmoty. Počas prehadzovania môžeme pridať do mladého kompostu vápno (1 kg na m3).
Kompostovanie je výbornou metódou na využitie biologického odpadu. Jeho rozkladom, teda vplyvom aeróbnych procesov a aktivitou mikroorganizmov vzniká kompost, ktorý po rozhodení zlepšuje kvalitu pôdy. Február a marec sú ideálne mesiace, počas ktorých si ho môžeme pripraviť na jar. Keď dôjde k rozmrznutiu pôdy, je vhodné kompost rozhodiť nielen k stromom, ale aj ku kríkom a použiť ho aj na trávnik v medziradí. Jednotlivé časti záhrady potom budú nepochybne prosperovať.
Predjarné ošetrenie ovocných drevín
Presvetľovacím rezom stromov si ich pripravíme aj na ďalší nevyhnutný krok, na postrek proti rôznym chorobám a škodcom, ktoré im môžu značne uškodiť. Proti prezimujúcim škodcom používame prípravky na báze olejov. Na roztoče použijeme rozmiestnenie plstí s dravým roztočom Typhlodromus pyri. Okrem toho určite je vhodné použiť aj prípravky na ošetrenie kôry, teda napr. Latex alebo stromový balzam. Stromy sú totiž v zime vystavené silným mrazom, čo sa na nich, aj napriek ich mohutnosti môže výrazne podpísať. Ošetrite teda rany, ale nezabudnite tiež okopať pôdu okolo a nastlať organickú hmotu, čo je vhodnou prevenciou proti odparovaniu vody.
V predjarí a na začiatku jari ošetrujeme aj proti niektorým hubovým chorobám. V prvom rade je to všeobecne známa kučeravosť broskýň. Proti tejto chorobe nie je žiadna iná účinná ochrana než chemická a veľmi dôležité je určenie správneho termínu ošetrenia. Tu zaberajú postrekové látky na báze medi a síry.
Mávate na hruškách hrdzu hruškovú?
Možno, že máte skazonosné borievky na svojom pozemku. Potom sa oplatí ich nahradiť inými drevinami. Ak rastú na záhrade suseda, ktorý nepestuje hrušky, k takémuto opatreniu ho pravdepodobne nepresvedčíte. Mohol by však súhlasiť s ošetrením borievok, ktoré ich zdraviu a vzhľadu tiež len prospeje – napadnuté konáre žltnú a vysychajú. Vnútri schovanú hubu sa zahubiť nedá, ale dá sa predísť napadnutiu ďalších konárikov. Môže pomôcť aj dôkladné obalenie borievok netkanou textíliou predtým, než z prasklín na kôre vyrastú ďalšie štruktúry reprodukčného cyklu hrdze, nesúce výtrusy tzv. téliá – teda už v marci, a odstrániť ju až v júni.
Ošetrenie hrušiek fungicídmi sa vykonáva zvyčajne 1x pred rozvinutím kvetov a 2x po odkvitnutí, v závislosti od odporúčania konkrétneho prípravku. Používajú sa postreky, určené proti chrastavitosti hrušiek, ktoré účinkujú aj na hrdze. Fungicídy aplikujte za suchého, bezveterného počasie, aby sa dostali len na ošetrované časti rastlín. Ani kvapka sa nesmie dostať napr. do záhradného jazierka. Opatrné ošetrenie fungicídom prírodnú rovnováhu na záhrade neohrozí tak, ako napríklad plošné používanie insekticídov alebo herbicídov. Ak nie je iná možnosť, môžu hrušky ochrániť, avšak len na jednu sezónu.
Ostatné práce
Meďnaté prípravky odporúčam aj k celkovému ošetreniu všetkých ovocných drevín, ako asanačné opatrenie proti niektorým chorobám. Tento postrek, ak nebol vykonaný po opade listov alebo tesne pred ním, by sa mal vykonať najneskôr pred pučaním.
Keď sme neurobili dostatočnú ochranu stromov a krov a boli poškodené zverou, rany ošetríme stromovým balzamom alebo štepárskym voskom, prípadne Pellacolom.
Začiatkom marca ešte môžeme pokračovať vo vrúbľovaní kôstkovín a začíname vrúbľovať jadroviny. V ruke môžeme štepiť jablone, hrušky a slivky. Ak máme vysadené mladé výpestky v kontajneroch, musíme ich v prípade sucha poliať, aby nevyschli. Koncom marca začíname vysádzať ovocné stromčeky a kry.
Ak sme mali počas zimy rozmiestnené kŕmitka pre vtáčiky, odstránime ich. V žiadnom prípade nekŕmime v čase hniezdenia!