Práce v ovocnej záhrade v auguste a septembri
Letné a jesenné mesiace sú obdobím nesmiernych vôní a chutí. Patria tiež väčšinou k najteplejším mesiacom v roku, preto máme plné ruky práce so závlahou a polievaním. Teplé večery zase prinášajú najkrajšie chvíle, prežité na záhrade.
August
August býva mesiacom hojnosti. Pokračuje v ňom zber úrody jahôd, remontantných odrôd malín a černíc. Na kríkoch a stromčekoch sa ešte držia prezrievajúce biele ríbezle a neskoré červené, ako je napríklad Heinemannov neskorý. Bez čerstvého ovocia nemusia zostať ani milovníci neskoro rodiacich čerešní a višní, keď ich nenašli vtáky. Čerešne z vlastnej záhrady v auguste a septembri naozaj nemá každý.
Aj keď pre väčšinu druhov ovocia prichádza tá pravá sezóna, na záhrade sú aj ovocné druhy, ktoré majú už po sezóne a prirodzene sa o ne tiež musíme starať.
Nadišiel čas, keď záhradkári intenzívne myslia na založenie záhonov nových jahôd. Najviac osvedčená výsadba jahôd je okolo 20.augusta. Jahody sadíme do dôkladne pripravenej pôdy a zdravú sadbu si zabezpečíme včas z renomovaných ovocných škôlok. Nezabudnime, že vysadené rastlinky by mali mať srdiečko tesne nad povrchom pôdy.
V auguste je správny čas aj na presvetľovanie a rez kôstkovín. Nie je nebezpečenstvo vzniku glejotoku ako pri reze v zime alebo na jar. Kôstkoviny sa režú menej ako jadroviny, prakticky vyrezávame iba suché, poškodené a dovnútra koruny rastúce konáre. Podľa potreby upravujeme aj koruny orechov, ale lepšie je to nechať na jar, keď budú mať letorasty dĺžku 10 až 12 cm.
Čerešne a višne vrúbľujeme za kôru. Dokončíme vysádzanie jahôd. Po vysadení nezabúdame na výdatnú závlahu.
Zberáme skoré odrody stolového hrozna. Rigolovaním pripravujeme pozemok na vysádzanie viniča na jeseň. Priebežne zberáme černice, ktoré sú tento rok mimoriadne veľké a bohato zarodené.
Pokračujeme v presvetľovaní krov ríbezlí a egrešov a v odstraňovaní vyrodených výhonkov malín. Po zbere režeme višne a znižujeme vysoké koruny čerešní. Zberáme letné jablká, hrušky a kôstkoviny. Vo vinohrade prihnojujeme mladé kry síranom draselným. Pri nových vysadených rastlinách viniča odhrnieme nakopcovanú zeminu a odstránime rosné korienky.
Podľa obdobia dozrievania začíname so snímaním letorastov rodiaceho viniča. V nevyhnutných prípadoch postrekujeme, najmä muštové kultivary, proti peronospóre, múčnatke a botrytíde. Dodržiavame však ochrannú lehotu použitého prípravku.
Všetky moníliou napadnuté plody zo záhrady pozberáme a likvidujeme v asanačných jamách. Nezabúdame zavlažovať, pretože pri nedostatku vody môžu opadávať plody aj listy. Žltnutím a predčasným opadávaním listov reaguje strom na poveternostné podmienky, predovšetkým na veľké výkyvy teploty a dlhotrvajúce sucho. Dáme pozor aj na slnečný úpal viniča.
Nastáva zvyčajne vtedy, keď sa po dlhšom a chladnejšom období náhle oteplí a výrazne sa zvýši intenzita slnečného žiarenia. Postihnuté bývajú bobule zo slnečnej strany, preto pazušné letorasty nevylamujeme pred príchodom a počas horúčav. Jablone striekame vápenatými hnojivami proti horkej škvrnitosti.
Vplyv doplnkovej závlahy
Aby sme nemali v letných a jesenných mesiacoch problémy s polievaním a závlahou, skúsme si vybudovať, ak máme zdroj vody, doplnkovú závlahu ovocných drevín. Čo tak môžeme získať a čo nám poskytne ako bonus?
– zvýšenie úrod v priemere až o 25 – 30%,
– zlepšenie kvality, vzhľadu a veľkosti plodov, čím sa dosahuje okrem zvýšenia celkovej hmotnosti úrody zvýšenie trhovej produkcie o 30 až 50%, produkcia sa lepšie realizuje na trhu,
– redukovanie rizika periodicity plodnosti v dôsledku priaznivejších podmienok pre zakladanie a diferenciáciu kvetných pukov a tvorbu a distribúciu asimilátov,
– využitie aj menej vhodných stanovíšť, ktoré sa inak na pestovanie daného druhu alebo odrody nedajú využiť,
– šetrenie pôdou v dôsledku dosiahnutia požadovanej produkcie na menšej ploche, čím sa znižuje celkový objem investícií (financie, potrebné na založenie a prostriedky na ošetrovanie sadu na menšej ploche),
– možnosť zatrávnenia, zeleného hnojenia, ktoré inak znamená konkurenciu vo vzťahu k vode a je podmienkou využiteľnosti výhod týchto agrotechnických systémov,
– možnosť hnojivej závlahy priamym využitím zavlažovacieho systému, čím sa zabezpečí väčšia efektívnosť aplikácie živín,
– možnosť ochrany proti mrazom priamym využitím závlahy postrekom bez dodatočných nákladov na budovanie ochranných zariadení,
– zvýšenie úrodnosti pôdy, napríklad na pôdach menej hodnotných, rekultivovaných s vyšším obsahom organickej hmoty v dôsledku lepších podmienok pre jej mineralizáciu.
Ďalšie práce
V záhradách dozrievajú broskyne, hrušky, letné jablká, neskoré marhule, z drobnoplodého ovocia arónie a jarabiny. Pri mnohých týchto druhoch sa o úrodu delíme najmä s drozdami. Je zaujímavé, že žlté maliny, jahody, biele ríbezle, žlté čerešne si prakticky nevšímajú, keď ale niečo začne ružovieť, oranžovieť, červenať sa či fialovieť (my hovoríme, že sa zapaľujú), je zle.
Výnimkou je snáď vinič, tam vtáctvo napadá aj svetlé odrody. Dozrieva aj rakytník, ktorý môže byť tiež rizikom, najmä ak je sladký. Nezabudnime teda vinič a rakytník zasieťovať.
Pri jabloniach a hruškách je čas neskorého letného rezu. Dávame pri tom pozor na vtáčie hniezda, v ktorých môžu byť ešte mláďatá. Po polovici mesiaca začína diferenciácia kvetných púčikov niektorých ovocných druhov. Púčiky na stromoch „rozmýšľajú“, či zostanú listovými, alebo sa premenia na kvetné.
Presvetlením koruny, teda týmto rezom sa k tvorbe púčikov s kvetmi „odhodlá“ viac. V tejto dobe tiež režeme broskyne (prerieďujeme a skracujeme letorasty). Končíme aj s rezom ostatných skorých kôstkovín. Môžeme prerezávať a presvetľovať kríkové ríbezle a egreše.
Arónia je ker drozdami a ďalším vtáctvom milovaný. Možno je to tým, že je to veľmi zdravé ovocie. Antioxidanty, vláknina, pektín, to všetko je pre organizmus človeka vhodné. (odroda Nero).
Do rôznych vreciek balíme dozrievajúce hrozno, do sietí proti vtákom zasieťujeme arónie, jarabiny a neskoré odrody kanadských čučoriedok.
U raz plodiacich malín už môžeme odstrániť odplodené výhony. August je vhodný na očkovanie jadrovín aj kôstkovín, ale je to aj mesiac, v ktorom je možné štepiť čerešne a višne, a to buď za kôru alebo kopuláciou. V tomto čase naštepené vrúble na jar pučia skôr (oproti zaštepeným až v predjarí) a do konca sezóny vytvoria pekný stromček. Je možné v tomto čase štepiť aj egreše a ríbezle na meruzalku.
Rezkujeme bobuľoviny, pretože z augustových odrezkov narastú do budúcej jesene tiež celkom pekné kríky.
Pri ovocí sa môže vyskytnúť nálet obaľovačov druhej generácie. Sledujeme signalizáciu a ak treba, ošetrujeme proti nim.
Spracovanie drobného ovocia
Všetko, čo nestíhame zjesť a rozdať, konzervujeme. Čerstvé ovocie ponecháme buď celé, alebo ho delíme (mrazenie, sušenie, ai.), z tepelne spracovaného vyrábame džemy, marmelády, lekvár, šťavy, vína,… Ovocie si zachováva energiu v plnej miere, čiastočne nielen chuť a vitamíny, ale aj arómy a antioxidanty.
Skvelým ovocím z hľadiska zdravotného sú černice. Obsahujú farbivá a vitamíny, ktoré je možné zakonzervovať na zimu. Moderné odrody sú veľmi rodivé, z jedného kra môžeme pozberať až 20 kg ovocia, napr. odroda Loch Ness alebo neskorá odroda Navaho.
Rakytník sa už nevyznačuje len kyslými drobnými, zle oberateľnými plodmi, ale sú už aj odrody s plodmi veľkými skoro ako eurovka, aromatickými a sladkými. Čo im ako kríkom zostalo vlastné, je dvojdomosť a liečivé účinky všetkého, čo na kríkoch je. Korene, kôra, vetvičky, listy, plody, semená, to všetko sa dá z rakytníka využiť na liečenie rôznych chorôb (napr. odroda Masličnaja). Odporúčam ako zákusok, ale aj z hľadiska zdravotného prínosu vyskúšať rakytník v mede.
Arónia sa môže okrem iného využiť aj ako farbiarka, či príchuť do vína z čiernych alebo červených ríbezlí.
Jarabinu môžeme použiť do sladkých hruškových, či iných kompótov. Dodá kyslosť, ale aj krásu.
September
V najbližších dňoch zrejme odzvoní nielen tropickým horúčavám, ale aj letu. Preto sa ešte sústreďme na dokončenie letných prác, aby sme do jesene kráčali s čistým štítom.
V septembri zberáme a spracovávame „mäkké“ ovocie, ako sú maliny, černice, aktinídie, kanadské čučoriedky, marhule, broskyne, hrozno, modré kôstkoviny, neskoré letné a už aj jesenné jablká a hrušky, teda také, ktoré rýchlo dozrieva a je možné ho uchovať len niekoľko dní, prípadne týždňov. Zo záhrady odstránime šárkou napadnuté stromy. Dokončíme presvetľovanie kôstkovín a orechov.
Prihnojujeme, zavlažujeme a kypríme porasty jahôd. Vo vinohrade postupne zberáme hrozno neskorších stolových a skorších muštových odrôd. Zosnímame vrcholčeky letorastov na mladých kroch. Začíname s prípravou jám a kolov na nové vysádzanie. Pre pásové výsadby pôdu zrigolujeme a vyhnojíme celé pásy, kde sa bude vysádzať. Postupne zberáme jesenné odrody jabĺk, hrušiek a sliviek. Do polovice mesiaca môžeme ešte vysádzať jahody z črepníkov. Stálorodiacim jahodám vyštipujeme kvety a drobné plody, ktoré by už nedozreli.
V záhradách, nachádzajúcich sa v blízkosti lesov, sa často stretávame s jarným poškodením ovocných stromov húsenicami piadiviek. Môžeme však proti nim zasiahnuť už teraz na jeseň, pretože dospelé piadivky sa liahnu v októbri a keďže samičky majú zakrpatené krídla, do korún stromov, kde kladú vajíčka musia vyliezť po kmeňoch.
Preto by sme mali koncom septembra a začiatkom októbra pripevniť na kmene ohrozených stromov lepové pásy, pomocou ktorých ich odchytíme a zabránime nielen v nakladení vajíčok, ale najmä jarným škodám, ktoré môžu vyliahnuté húsenice spôsobiť.
Krásne, chutné a šťavnaté jablká dokážeme vypestovať v každej záhrade. Ideálne je nájsť pri výsadbe jabloní slnečné miesta v závetrí, kde jablká dozrejú na priamom slnku. To závetrie sa odporúča vtedy, keď máte záhradku v oblasti, kde „vyčíňajú“ jarné mrazy. A veľmi dôležitá súčasť pre posilnenie nášho zdravia je konzumovať chutné a šťavnaté plody so šupkou alebo vo forme lahodnej šťavy. Množstvo cenných látok totiž obsahuje jablko so šupkou, preto tieto krásne jesenné plody najrozšírenejšieho ovocného druhu u nás lisujte a odšťavujte bez ošúpania.
Máte červivé jablká?
Obaľovač jablčný spôsobuje pre väčšinu záhradkárov známu červivosť jabĺk. Je zaužívaných viacero druhov chemických i biologických prípravkov, ktoré bránia rozvoju choroby a pomáhajú dopestovať zdravé jablká. Červivé plody hnijú už na stromoch. V južnejších častiach dokáže obaľovač jablčný mať až dve či tri generácie. Vlani, vďaka teplu aj u nás v Tepličke mal 3 generácie.
Zimu prežíva ako dospelá húsenica, ktorá sa dokáže skryť na rôznych miestach. Ak sme mali počas roka veľký výskyt obaľovača, je vhodné aplikovať na kmene užitočné háďatká Steinemema carpocapsae. Vystriekanie háďatiek vo vodnom roztoku na kmeň a koreňový kŕčok v tomto období reguluje počas prezimovania larvy obaľovača jablčného. V dôsledku toho bude výskyt škodcu nasledujúci rok podstatne nižší.
Ďalšie práce
Prišla jeseň a s ňou, nemôžem si pomôcť, najkrajšie obdobie pre záhradkárov-ovocinárov. Majú sa možnosť pokochať na tohtoročnej bohatej úrode a poďakovať za ňu. Skoré zimné jabĺčka a hrušky sú už vyfarbené, preto ich po šetrnom obratí a predýchaní umiestnime do pripravenej pivnice. Musíme myslieť na to, že ich budeme ukladať na dlhšie obdobie. Manipulujeme s nimi veľmi opatrne.
Poškodené plody vyraďujeme na okamžitú spotrebu alebo na spracovanie. Ovocie ukladáme iba do vyčistených a vydezinfikovaných priestorov. To znamená, že by sme mali pivnicu vybieliť vápnom alebo vysíriť sírnymi knôtmi, poriadne odvetrať a vyčistiť debne, do ktorých budeme ovocie ukladať. Vetráme hlavne v noci, keď už je chladnejšie, aby teplota v pivnici čo najrýchlejšie klesla pod 10° C. Lepšiemu uchovaniu jabĺk na uskladnenie pomôže neskoré ošetrenie stromov a plodov proti hubovým chorobám.
Začína tiež obdobie vyberania a výsadby prostokorenných stromčekov a kríkov drobného ovocia – ríbezlí, egrešov, plodových meruzaliek a krížencov egrešov a ríbezlí (josty).
Začíname hnojiť stromy draselnými a fosforečnými hnojivami. Kým opadá lístie ovocných stromov, odstránime všetky suché a poškodené konáre.
Vyrezávame odplodené a škodcami napadnuté výhony malín a černíc. Čo najrýchlejšie odstraňujeme hrdzou napadnuté odplodené výhony černíc. Ak sme vrúbľovali alebo očkovali, kontrolujeme ujatie očiek a povoľujeme pásku.
Snažíme sa pred hlodavcami a veveričkami ochrániť a včas pozbierať vlašské orechy a lieskové oriešky. Zberáme a spracovávame hrozno stolových a univerzálnych odrôd viniča.