Práce v ovocnej záhrade v letnom období
Mesiac jún sa považuje už za letný. V tomto období občas zvyknú zasahovať na naše územie
vlny chladnejšieho vzduchu. Spomeňme si teda ešte na májovú pranostiku, že „Urban víno vypíja“ alebo „Urban býva studený pán“ (25.5.), takže prichádza nebezpečenstvo „ešte neskorších mrazíkov“, tzv. malých ľadových mužov. Júl sa zas považuje za začiatok hlavného obdobia
zberu temer všetkých pestovaných ovocných druhov.
Práce v júni
Príchodom chladnejšieho počasia intenzívny rast stromov a kríkov dosahuje svoj vrchol. Červenajú sa už jahody, čerešne, najskoršie maliny a ríbezle. Dozrievajú prvé egreše, modrejú aj plody najskorších odrôd kanadských čučoriedok. Podľa priebehu vegetácie môžeme už štepiť egreše za zelena.
Bylinné vrúble vsadíme do rázštepu na mladom vrchole meruzalky. Viažeme jemne lykom, bavlnkou, alebo tenkou gumičkou, vrúbeľ v rázštepe môžeme zabezpečiť prepichnutím ihlou. Nezatierame štepárskym voskom. Lepšie je štepiť za zamračeného daždivého počasia, kedy vrúbľom stačí zmenšiť listy rezom na polovicu. Pri slnečnom a veternom počasí proti vädnutiu vrúbľa pomôže väčšia redukcia listovej plochy a v oboch prípadoch aj zakrytie mikroténovým vrecúškom s odstrihnutým rohom.
Ak je potrebné, zalievame drobné i veľké ovocie. Radšej viac (zem musí prevlhnúť minimálne do hĺbky 30 cm) a menej často. Platí to aj u jahôd, ktorým ale stačí menšia dávka vody.
Je čas prebierky plodov
Aby sme zabezpečili vyváženú úrodu na stromoch v tomto roku, a tým aj spoľahlivú úrodu v budúcom roku, mali by sme urobiť po prirodzenom opade plodov aj ručnú prebierku. U niektorých odrôd jabloní a hrušiek sa dá oddeliť plod od stopky prstami, ale u niektorých musíme použiť prebierkové nožnice (majú dlhšie čeľuste). Stopku šetrne vytrhávame z plôdiku, aby sme neobmedzili v raste a v optimálnom vývine plody ponechané na strome.
Pri kôstkovinách pripadá často do úvahy prebierka plôdikov stromov sliviek, broskýň a marhúľ, kým drobné plody čerešní a višní sa vzhľadom k značnej prácnosti tohto zásahu, až na výnimky, nepreberajú. Odstupy medzi ponechanými plodmi sliviek pri prebierke sa riadia očakávanou veľkosťou plodov danej odrody v čase zberu. Táto veľkosť je rôzna podľa jednotlivých pomologických skupín. Najväčšia prebierka býva u niektorých odrôd veľkoplodých, kde aj odstupy po prebierke musia byť väčšie.
Nadmernú násadu marhúľ regulujeme tak, aby sa vzdialenosť plodov po prebierke pohybovala od 5 do 10 cm. V prípade broskýň sa pri prebierke nechávajú väčšie odstupy medzi plodmi s tým, že na jednom skrátenom plodnom výhonku by nemalo byť viac ako 3 až 5 plodov, s prihliadnutím na podmienky stanovišťa, kondíciu stromu a odrodu. Vo všetkých prípadoch prebierku vyššie zmienených druhov nasmerujeme krátko po prirodzenom fyziologickom opade, ktorý u kôstkovín nastupuje skôr ako u jadrovín.
U broskýň a najmä marhúľ, kde sa plody vyskytujú v zhlukoch, nehľadíme pri prebierke na stopku plodu, ktorá je veľmi krátka a môže sa oddeliť buď s plodom, alebo bez neho. V mimoriadnych prípadoch odporúčam uskutočniť prebierku v ktoromkoľvek termíne, ak boli plody poškodené napríklad krúpami, chorobami alebo škodcami, aby sme zachovali čo najviac zdravého ovocia na strome.
Ostatné práce
U jahôd obmedzujeme počet poplazov, ale nelikvidujeme ich všetky, narastali by stále ďalšie a ďalšie. Aby sadenice
lepšie zakorenili, môžeme ich k zemi pritiahnuť „háčikom“.
U mladých stromov marhúľ môžeme pre tvarovanie využiť tzv. Šittov rez. Predovšetkým za daždivého počasia chránime jahody pred hubovými chorobami, tak isto citlivé odrody jabloní a hrušiek. Mnoho odrôd jabloní je náchylných na múčnatku, preto tiež zasiahneme postrekmi.
Na signalizáciu náletu škodcov umiestňujeme do korún ovocných stromov feromónové lapače – týka sa to vrtivky čerešňovej, obaľovača jablčného a obaľovača slivkového. Vrtivka čerešňová miluje žltú farbu, môžeme jej ponúknuť žlté lepové dosky, prípadne povrch pod čerešňou prikryjeme čiernou netkanou textíliou, pretože vrtivka nalietava zo zeme. Lepšou ochranou je však ošetrenie bio prostriedkami.
V posledných rokoch čerešne dozrievajú skôr, ale aj vrtivky sa prebúdzajú predčasne. Napadnutie je už vidieť aj na odrodách dozrievajúcich koncom 2. alebo 3. čerešňového týždňa.
Vylamujeme narastajúce vlky, u jabloní začíname s ohýbaním nových prírastkov, letorastov (palmety, štíhle vretená).
Začíname s kontrolou miest vrúbľovania ovocných stromov a podpníkov. Nepotrebné letorasty, vyrastené vedľa vrúbľov alebo pod nimi, vylamujeme. Umožníme tým lepšie prúdenie miazgy do nich. Súčasne pozdĺžnym rezom uvoľníme úväzky na prevrúbľovaných konároch, ale aj na vrúbľovaných podpníkoch, aby sa nezarezali do kôry. Môžeme ešte robiť očkovanie do zárezu T na tzv. bdiace očko.
Nesmieme podceniť ochranu sliviek a broskýň proti prvej generácii obaľovačov, takisto ani jabloní proti prvej generácii obaľovača jablčného. V druhej polovici júna budeme musieť dať pozor na rojenie aj druhej generácie obaľovača broskyňového. Musíme sledovať signalizáciu podľa ÚKSÚP, každý pre svoju oblasť.
Vo vinohrade nám kry začínajú kvitnúť, preto je veľmi dôležitá mimoriadna starostlivosť o vzdušnosť kra. Reguláciu intenzity narastania zelenej hmoty kra, letorastov i strapcov robíme podlomom (odstraňovanie nerodivých, neperspektívnych výhonov) a odstraňovaním zálistkov. Nezabudneme ich okopať. Aj vo vinohrade sa dá štepiť za zelena zelenými vrúbľami. Ak chceme štepiť drevitými vrúbľami, sú k tomu potrebné dobre uložené nepučiace vrúble, odrezané v decembri, ešte pred silnými mrazmi.
V každej časti záhrady je nevyhnutné udržiavať bezburinný stav. V ovocnej záhrade pod stromami a kríkmi by nemala byť ani tráva, pretože odčerpáva vlahu a živiny stromom. Kontrolujeme výskyt vošiek. Ak sú na ovocných stromoch či kríkoch, zasiahneme proti nim, pretože tento rok je ich výskyt opäť značný. Zopakujeme postrek jadrovín proti múčnatke a chrastavitosti.
Robíme letný rez tvarovaných jadrovín, odstraňujeme konkurenčné výhonky a výhonky smerujúce do koruny, nahor a nadol. Vo vinohrade môžeme nevhodné odrody prevrúbľovať za zelena. Po odkvitnutí viniča ošetríme vinohrad proti múčnatke a peronospóre. Ukončíme vylamovanie (podlom) nerodivých letorastov viniča, vyväzovanie ostatných výhonkov k opore. Vylamujeme zálistky, priebežne čistíme kmienky a odstraňujeme rosné korienky nových a 2–3 ročných rastlín viniča.
Ak máte v záhrade muchovník (Amelanchier), využite voľné chvíle na zber jeho plodov, pretože práve dozrievajú. Sú krásne sfarbené do tmavočervena až fialova a sú veľmi sladké. Určite si na nich pochutnáte.
Spod stromov pozberáme opadané a prebierkou zhodené plody. Presvetľujeme koruny ovocných drevín letným rezom, odstránime suché, choré, polámané, poškodené konáriky a konáriky smerujúce do vnútra koruny. Priebežne zberáme čerešne, maliny, egreše a ríbezle. Začínajú dozrievať aj čučoriedky, preto zabezpečíme ich ochranu proti vtákom.
Hnojenie a chyby pri hnojení
Hnojením dopĺňame výživu ovocným drevinám. Možností vo výbere hnojív teraz, našťastie, máme v záhradkárskych obchodoch neúrekom. Zdravý rast rastlín predpokladá, že všetky potrebné základné živiny a stopové prvky sú prítomné v dostatočnom množstve a vo vhodnom pomere.
Živiny nesmú byť v pôde však príliš silno koncentrované, pretože môžu poškodzovať korene rastlín. Informácie o zásobení pôdy živinami nám poskytne rozbor pôdy. Zásadne by sme mali hnojenie orientovať podľa potreby rastlín a zásobenosti pôdy. Tiež by sme mali brať do úvahy obsah živín v dávkach kompostu a maštaľného hnoja. Na obale hnojív uvádzané aplikačné dávky by sme nemali prekračovať.
Koncentrácia kvapalných hnojív a rozpustných hnojív by nemala prekročiť 0,2 až 0,3%, čo zodpovedá množstvu 2 až 3 g, resp. ml v litri zálievkovej vody. Aj nedostatočné zásobenie živinami môže byť príčinou zlého vývoja rastlín. Podobné príznaky sú často tiež vyvolané premokrením v oblasti koreňov a napadnutím roztočcami alebo strapkami. Na odstránenie akútneho nedostatku dusíka sa hodí listové hnojenie močovinou alebo prihnojenie liadkom vápenatým.
K prihnojovaniu dusíkom nie je vhodné dusíkaté vápno. Medzi jeho aplikáciou a výsadbou alebo výsevom musí uplynúť podľa ročného obdobia 1-4 týždne (čím je chladnejšie počasie, tým je dlhšia čakacia doba). V tomto období potláča klíčiace buriny a pôsobí proti nežiaducim chorobám a škodcom. Dusík je chránený pred vyplavením a aktívny vápnik oživuje pôdu.
Aby sme zabránili negatívnemu vplyvu hnojenia na životné prostredie, mali by sme rešpektovať nasledujúce základné pravidlá, a tak predísť stratám živín:
– dávky a termíny hnojenia dusíkom by mali byť v súlade s požiadavkami rastlín a zásobou v pôde.
– na ľahkých pôdach aplikovať organické a minerálne hnojivá len na začiatku a počas vegetačného obdobia.
– organické a minerálne hnojivá nesmú byť používané, ak je pôda presýtená vodou, ak je vrstva snehu vyššia ako 5 cm, alebo je premrznutá do hĺbky viac ako 8 cm.
– pôdu pravidelne zásobovať organickými hnojivami, napr. kompostom, čím zlepšujeme štruktúru pôdy a zvyšujeme jej schopnosť viazať vodu a živiny.
– pôdu by sme mali, pokiaľ možno celoročne udržiavať pokrytú rastlinami (počas vegetačnej doby úžitkovými a okrasnými rastlinami a od neskorého leta až do jari rastlinami na zelené hnojenie).
– kompostom by sme mali hnojiť až na jar, aby sa uvoľňované živiny nevyplavovali zimnými zrážkami.
Práce v júli
V júli je zvyčajne horúce počasie a záhrada nám dáva bohatú úrodu. I keď sa snažíme o návrat k tradičnému záhradkárčeniu, musíme fakt, že sa mení klíma brať do úvahy. Nielen pri výbere vhodných teplomilných odrôd a druhov ovocia, ale i pri hospodárení s dažďovou vodou. Ideálne je, ak zostane tam, kde aj spadne v podobe dažďa.
Pre záhradkárov nadišiel najobľúbenejčí čas, čas zberu dozretého veľkého ovocia. Treba sa však pripraviť aj na jeho spracovanie.
Za daždivého počasia musíme chrániť ovocné dreviny proti hubovým chorobám, pretože sú vytvorené podmienky pre ich vznik. Ak nechcete používať chemické prípravky na vlastnej záhrade, môžete použiť bio prostriedky, s ktorými sa dá so škodcami a chorobami bojovať šetrne a účinne.
Vošky a ďalší drobní škodcovia sa obmedzujú napr. prípravkom Neem Azal® – T / S. Je to prírodný insekticíd s obsahom výťažku z tropickej rastliny Azadirachta indica. Pôsobí proti savým a žravým škodcom. Má dlhodobý účinok, pretože zamedzuje rozmnožovanie hmyzu. Ak bude prvý deň bez dažďa, neváhajme zasiahnuť. Jablone, hrušky, egreše, ríbezle a jahody chránime, samozrejme, tiež bio prostriedkami.
V tomto období sa začínajú červenieť skoré odrody jabĺk. Pokračujeme v zbere skorých odrôd červených a čiernych ríbezlí a egrešov. Na viniči stále vylamujeme letorasty a tiež postriekame náchylné odrody proti múčnatke a peronospóre. Na ovocné dreviny, napadnuté hubovými chorobami, predovšetkým múčnatkou, chrastavitosťou a peronospórou odporúčam prípravok PowerOf-K. (od veľkosti vlašského orecha).
Prípravok spôsobuje zmenu pH na listoch rastlín, a tým bráni klíčeniu spór a obmedzuje rast mycélia hubových chorôb. Vhodný je teda pre ochranu viniča, ovocných drevín a drobného ovocia. Po dažďoch pod viničom odstraňujeme burinu a prípadný prísušok.
Záhony jahôd, ktoré zostávajú pre budúci rok okopeme, zavlažíme a prihnojíme. Zakladáme nové jahodovisko. Už teraz si pripravíme záhon na vysádzanie. Po zbere egrešov, ríbezlí a malín odstránime odrodené konáriky. Nezabúdame na presvetľovanie drevín drobného ovocia. Ak sa vyskytnú vlky, z ovocných stromov ich odstraňujeme. Dávame podpery pod konáre jadrovín s bohatou násadou plodov. Opadané ovocie pozberáme a vhodným spôsobom zužitkujeme.
Vo vinohrade pokračujeme vo vyštipovaní zálistkov, vyväzovaní letorastov a postrekoch proti peronospóre a múčnatke. Za sucha nezabúdame na zalievanie kompostu vodou alebo hnojivým roztokom, napríklad rozpustenú močovinu vo vode (50 g na 10 l). Ak máme k dispozícii močovku, môžeme ho zaliať aj ňou.
Ak sme ešte neukončili zber, tak dozberáme neskoré odrody červených a čiernych ríbezlí, ktoré tiež spracujeme na sirupy, mušty, džemy, zamrazíme, prípadne urobíme vynikajúce ríbezľové víno. Po zbere drobného ovocia pokypríme a odburiníme ušliapané záhony, pozberáme polámané konáriky a opadané ovocie, aby sa nestali zdrojom chorôb a škodcov. Jahodám priebežne odstraňujeme poplazy, ak ich nechceme množiť.
Nezabúdame zberať černice a stálorodiace jahody a maliny. Na ovocné stromy s dozrievajúcimi plodmi upevňujeme fľaše so sladkým roztokom na odchyt ôs. Zberáme marhule a skoré odrody broskýň.
Začíname pripravovať priestory na uskladnenie úrody. Vybielime pivnicu, vyčistíme police a debničky na ovocie a zeleninu. Uzavretú pivnicu môžeme vydezinfikovať zapálením sírneho knôtu a po dvoch hodinách ju musíme vyvetrať.
Zberáme kôstkoviny a skoré jablká. Podľa signalizácie stále pokračujeme v ochrane proti obaľovačom, prípadne aj voškám. Vo vinohrade za vlhkého a málo slnečného počasia postrekujeme vinič proti botrytíde. Nezabudnime ani na postreky ovocných stromov a viniča prostriedkami s vysokým obsahom vápnika. Jablone odporúčam s nimi striekať každé dva týždne, zabránime tak výskytu horkej škvrnitosti.
V tomto období môže nastať aj úpal listov hrušiek. K slnečnému úpalu listov hrušiek dochádza väčšinou po výraznej zmene počasia, kedy sa po niekoľkodňovom chladnejšom období náhle oteplí a prudko sa zvýši intenzita slnečného žiarenia. Nie všetky odrody hrušiek sú na slnečný úpal rovnako citlivé. Najčastejšie býva postihovaná Konferencia a niektoré maslovky.
Ing. Jozef Čerňanský,
ovocinár – vedúci odborný inštruktor-špecialista
—
Hovorí sa, že zimné obdobie je obdobím kľudu, pre ovocinárov to však neplatí. V ovocných sadoch v Dvoroch nad Žitavou začali so zimným rezom sliviek, ktoré majú na výmere 5 ha.
Pokračovať budú následne čerešňami a broskyňami. Na rez používajú nožnice značky felco 820, ktoré sú spoľahlivé a robustné, čo umožňuje vykonávať aj rez hrubších konárov do priemeru 4 cm a značne urýchľuje prácu.
Obdobie rezov tu trvá v priemere od decembra do konca marca až začiatku apríla.