Práce vo vinohrade v mesiacoch apríl a máj
Obdobie mesiacov apríl a máj sa vyznačuje veľkým nárastom listovej plochy a výrazným posunom vo fenologickom cykle viniča hroznorodého (Vitis vinifera). Toto obdobie je taktiež spojené s výsadbou nových vinohradov, poprípade dosadením jestvujúcich.
Výsadba nového vinohradu
Od polovice apríla do polovice mája je najvhodnejšia doba pre práce spojené so zakladaním nového vinohradu. Skoršia a aj neskoršia výsadba sa neodporúča. V prípade veľmi skorej výsadby môžu byť sadenice v nepriaznivých rokoch poškodené vplyvom neskorých jarných mrazov.
Ak sa rozhodneme pre výsadbu v neskorších termínoch, môže nastať problém v podobe nedostatku vlahy v pôde, a tým pádom môže byť znížená ujateľnosť vysadených jedincov, poprípade zlý kondičný stav celého vinohradu. Mesiac jún je na výsadbu absolútne nevhodný. V posledných rokoch sa pri výsadbe viniča vyskytuje problém v podobe zhoršených vlahových pomerov.
V prípade veľmi suchej jari je vhodné využiť pomocné látky v podobe hydrogélu na zmiernenie stresujúcich faktorov počas samotnej výsadby viniča. Sadenice sa na krátku dobu namáčajú do vopred pripraveného gélu, ktorý je schopný na seba relatívne dobre naviazať vodu a následne ju odovzdať koreňovému systému. V prípade veľmi extrémnych podmienok počasia ani takýto spôsob nedokáže rastlinu dokonale ochrániť.
Výsadbu je možné vykonať viacerými spôsobmi, ktoré závisia od veľkosti vysádzanej plochy a, samozrejme, možností pestovateľa. Väčšina súčasných moderných výsadieb je vysádzaná strojovo s GPS navádzaním kvôli zabezpečeniu čo najvyššej presnosti. Sadenice nie je potrebné pred výsadbou upravovať, keďže už zo škôlok prichádzajú pripravené na výsadbu.
Výnimkou je výsadba tzv. hydrovrtom, keď je priemer výsadbovej jamy relatívne malý a je potrebné koreňový systém zmenšiť na požadovanú veľkosť. Tento systém sa využíva v prípade dosádzania jestvujúcich vinohradov. Veľmi dôležité je, aby sme sadeniciam nespôsobili šok v podobe veľmi rýchleho vytiahnutia z chladiarenského boxu a ich umiestnenia v poraste. Hlavne pri strojovej výsadbe je potrebné myslieť na to, že korene sadeníc veľmi rýchlo vyschnú a nie je vhodné ich dlhšie vystavovať pôsobeniu priameho slnka.
Jarné obdobie je optimálne na výsev rastlín určených na ozelenenie medziradov. Na výsev je možné použiť samostatné druhy rastlín, poprípade zmesi rastlinných druhov z čeľade bôbovité, lipnicovité, poprípade kapustovité.
S rastlinami čeľade lipnicovité je potrebné pracovať opatrne, keďže vytvárajú plytkú, ale výrazne hustú mačinu, ktorá bráni prenikaniu vody do väčších hĺbok pôdy, a taktiež odčerpávajú značnú časť živín z pôdy. Súčasný trh ponúka široké spektrum osív renomovaných slovenských, ale aj zahraničných firiem.
Ozelenenie nemusí byť iba pre rodiace vinohrady, ale je vhodné využiť ho aj v prípade mladých výsadieb, kde je veľmi dôležité brániť veternej, ale predovšetkým vodnej erózii. V prípade mladých výsadieb je vhodné použiť krátkodobé ozelenenie. Je veľmi dôležité, aby ozelenenie nevytváralo zbytočne veľké porasty, následkom čoho by sa mohla narušiť mikroklíma danej vinice.
Starostlivosť o mladé výsadby je veľmi dôležitá a je potrebné jej venovať patričnú pozornosť. Dôležité je, aby bol vinič v bezburinnom poraste. V poľnohospodárstve je stále väčším problémom nájsť pracovné sily, preto sa v mnohých prípadoch využívajú výkyvné sekcie už v mladých vinohradoch. Potrebné je, aby takéto vinohrady disponovali opornými tyčkami v podobe roxorov s minimálnou hrúbkou 6 mm.
Využitie drevených, poprípade sklolaminátových oporných tyčiek nie je v takýchto výsadbách vhodné.
Hnojenie
Mesiac máj je vhodný na aplikáciu hnojív obsahujúcich dusík. Dusík je vyznaným makroprvkom pre rastlinu, dokáže výrazne ovplyvniť intenzitu rastu, kvalitu a taktiež kvantitu. Na rozdiel od fosforu a draslíka je dusík veľmi rýchlo pohyblivý v pôde, na čo treba myslieť pri jeho aplikácii. Fosfor a draslík sa dajú aplikovať do pôdy tzv. do zásoby pred výsadbou, dusík treba pravidelne dodávať do vinohradu.
Presné dávky potrebného čistého dusíka je možné získať iba na základe listových analýz z predchádzajúceho vegetačného obdobia. Smerodajný je pomer N/K. Pri aplikácii je potrebné uprednostniť vinohrady so slabším rastom, kde je už voľným okom viditeľný deficit. V prípade veľmi silno rastúcich vinohradov sa snažíme obmedziť množstvo dusíka.
Aplikácia sa vykonáva pomocou rozmetadiel priemyselných hnojív. Optimálne je naplánovať aplikáciu tesne pred dažďom, aby sa čo najväčšia časť dusíka dostala do pôdy a aby nedochádzalo k jeho stratám. Vo všeobecnosti sa dávka čistých živín pohybuje v rozmedzí 30-70 kg N/ha za rok. Ak je vinohrad zatrávnený, odporúča sa aplikácia väčšieho množstva dusíka, keďže tráva vytvára hustý porast, ktorý výrazne čerpá vodu a živiny.
Vhodné je aplikovať dusík v liadkovej forme, pri ktorej sa uvoľňuje postupne a je prijateľný viničom v daných fenologických fázach. Aplikácia v neskorších fázach by mohla výrazne ovplyvniť zdravotný stav, prípadne prezimovanie počas zimného obdobia. Dusík sa do pôdy nemusí dostať len vďaka aplikácii priemyselných hnojív, ale napríklad aj vďaka vhodnému ozeleneniu rastlinami čeľade bôbovité, na koreňoch ktorých žijú tzv. hrčkotvorné baktérie, ktoré viažu vzdušný dusík.
Zaujímavosťou je, že dusík sa do pôdy môže dostať aj v podobe atmosférických zrážok a to v množstve až 15 kg N/ha za rok.
Zelené práce
Potrebné je v tomto období správne vykonať podlom a čistenie kmienkov. Ak by sa tieto dva agrotechnické úkony zanedbali, mohlo by to priniesť veľké množstvo negatív v ďalších vegetačných fázach. Potreba podlomu vychádza z morfologickej stavby viniča. Môže nastať jav, že z jedného púčika vyrastú až tri zdravé letorasty. V praxi sú to prevažne dva letorasty.
Oba tieto úkony je potrebné vykonať v čo najskoršom termíne. V prípade oneskorenia prác môžu vznikať väčšie poranené miesta, poprípade môže nastať zdrevnatenie na báze letorastu, tým pádom je prakticky nemožné bez nožníc odstrániť letorast.
Ochrana
Múčnatka viniča (Erysiphe necator) infikuje mladé letorasty ihneď po ich vypučaní, kedy mycélium, ktoré prezimovalo v šupinách púčika infikuje letorast. Prvotné príznaky na viniči v tomto období sú prakticky neidentifikovateľné. V tomto prípade hovoríme o tzv. primárnej infekcii. Prvé postreky vykonávame kontaktným prípravkom na báze síry.
V závislosti od priebehu počasia je potrebné pred kvitnutím vykonať ochranu proti múčnatke účinnými látkami myclobutanil a tetraconazole. Peronospóra viniča (Plasmopara viticola) patrí v našich podmienkach medzi najnebezpečnejšie hubové ochorenia viniča. Peronospóra prezimuje na opadaných listoch a v pôde. Napadnutie patogénom sa v tomto období ťažko identifikuje. V skorších vegetačných fázach je vhodné aplikovať prípravky obsahujúce účinnú látku mancozeb.
V závislosti od priebehu počasia je pri silnej infekcii potrebné v období pred kvitnutím viniča aplikovať prípravky s účinnou látkou cymoxanil a folpet. Ak je vinohradník ekologickým pestovateľom, je možné použiť hydrogenuhličitan vápenatý. Vo vinohradoch sa často zabúda na ochranu proti savým škodcom (roztoče a roztočce), čo môže mať za následok ich premnoženie.
Ide predovšetkým o hálkovca viničového (Calepitrimerus vitis), ktorý spôsobuje kučeravosť (akarinózu) a vlnovníka viničového (Colomerus vitis), ktorý spôsobuje plstnatosť (erinózu). Na ochranu proti roztočom je vhodné využiť aj dravého roztoča Typhlodromus pyri, ktorého nasadzovanie do vinohradu je možné v tomto období.
Pre pestovatelov, ktorí majú dlhodobo problém s obaľovačom mramorovaným a obaľovačom jednopásovým, je apríl vhodný na aplikáciu feromónových lapačov, vďaka ktorým je možné zisťovať obdobie maximálneho letu a tým pádom aj presne aplikovať prípravky na ochranu.
V prípade, že bol vinohrad poškodený mrazom, je potrebné do niekoľkých hodín od poškodenia aplikovať pomocné látky v podobe rastových stimulátorov na zmiernenie dopadu stresových faktorov a lepšiu regeneráciu poškodených pletív rastliny.