Projekt „Modelový ekologický sad“ alebo čo sa odohralo v druhom roku riešenia
Úvod
Ekologická produkcia ponúka pestovateľom mnoho výhod, z ktorých tou najzásadnejšou je ponuka zdravotne nezávadného ovocia s nadštandardnými možnosťami odbytu. Napriek mnohým pozitívam nebola ekologická produkcia doposiaľ akceptovaná v miere, ktorú si v skutočnosti zaslúži. Stále musíme čeliť nedôvere a spochybňovaniu mnohokrát osvedčených postupov, potvrdených exaktnými výsledkami.
Ekologická produkcia je pritom v mnohých ohľadoch racionálnejšia než konvenčné poľnohospodárstvo, pretože vychádza zo skúseností našich predkov a s väčšou zodpovednosťou uvažuje o budúcnosti. V tejto súvislosti môžeme diskutovať o téme starostlivosti o pôdu, depozíciách pesticídov v krajine a vo vodných tokoch a určite aj o kontaminácii potravín a zdraví konzumentov.
Šetrnejší prístup k životnému prostrediu, samozrejme, prináša aj niektoré nevýhody, ktoré môžu ovocinárov odradiť. V ekologickom režime napríklad nie sú – až na jedinú výnimku (Spinosad) – k dispozícii razantné prípravky pre okamžité riešenia. Na likvidáciu vzniknutého „požiaru“ spôsobom, na ktorý sme zvyknutí pri chemických prostriedkoch musíme zabudnúť. Oproti integrovaným systémom musíme čeliť aj náročnejšiemu boju s burinami a oveľa viac úsilia vyžaduje výživa.
Obtiažnejšie dosiahnutie požadovanej kvality pri odrodách, ktoré sú citlivé na fyziologickú hrdzavitosť môže spôsobiť aj zákaz využívania rastových hormónov a to isté platí aj pre kompenzáciu mrazových poškodení.
Pre väčšinu situácií, s ktorými sme v priebehu sezóny konfrontovaní však existujú riešenia, porovnateľné s integrovanými systémami a pri dodržaní určitých pravidiel sme v súčasnosti schopní dosiahnuť veľmi dobré výsledky. Osvojenie takého procesu v praxi je základnou myšlienkou projektu „Modelový ekologický sad“, ktorý sa začal v roku 2017.
Čo predchádzalo vzniku projektu
Aj keď ekologická produkcia pôvodne vznikla ako protiklad intenzívneho hospodárenia, postupom času sa vyvinula na systém, v ktorom sme schopní dosiahnuť vynikajúce výsledky. Tento kvalitatívny posun sa týka hlavne pestovania jabloní, čo predstavuje ekonomicky najvýznamnejší ovocný druh, a preto bolo aj do výskumu v tejto oblasti investovaného najviac úsilia.
V ovocinársky vyspelých krajinách platí v súčasnej dobe ako bežný štandard, že ekologickí pestovatelia sú schopní ponúkať konzumné jablká v kvalite, ktorá je porovnateľná s bežnou produkciou a dosiahnuť veľmi solídne úrody. Česká republika zostala trochu mimo tohoto prirodzeného procesu, čo viedlo k citeľnému oneskoreniu v oblasti prísunu cenných informácií a v ich osvojovaní ovocinármi samotnými.
Situáciu zároveň skomplikovalo nevhodné nastavenie dotačných podmienok, ktoré síce vynieslo české ovocinárstvo na popredné miesto v podiele ekologických sadov, avšak s mizivým prínosom v oblasti finálneho výsledku – kvalitného tuzemského bioovocia. V snahe o systémovú zmenu došlo v roku 2010 k založeniu občianskeho združenia Biosad a v ďalších rokoch bolo riešených niekoľko komplexných výskumných projektov, ktoré boli zamerané na ekologické pestovanie.
Na ich riešení sa podieľali výskumné organizácie (VÚRV, VŠÚO), univerzity (Univerzita Palackého v Olomouci, Masarykova univerzita Brno, VŠCHT Praha, ČZU v Prahe a ZF Mendelu), popredné ovocinárske firmy (Sady Klášterec nad Ohří spol. s r.o., Sady Bílé Podolí spol. s r.o., Agro Stošíkovice, Patria Kobylí a.s.), firma, ktorá sa zaoberá vývojom hnojív pre ekologické poľnohospodárstvo (GM Chemie), ďalej AMET Velké Bílovice, občianske združenie Biosad a aj Biocont Laboratory s.r.o.
Aj keď objem doposiaľ získaných informácií o ekologickom pestovaní je pomerne obsiahly, chýbalo ich prepojenie v detailoch, čo vyžaduje prax. Tu môžeme aj vidieť cieľ projektu „Modelový ekologický sad“, ktorý vznikol v logickej nadväznosti na vyššie popísaný proces. Riešiteľom projektu je Biocont Laboratory s.r.o. a odohráva sa v ekologických výsadbách jabloní v spolupráci s dvoma ovocinárskymi subjektami (Ovocinárske družstvo Starý Lískovec, Biofarma Stará Skřeněř) a s finančnou podporou MZeČR.
V priebehu sezóny sú využívané monitorovacie správy združenia Biosad a aj cenné rady Karla Waltla (Bio Austria), ktorý je v pravidelných intervaloch pozývaný na konzultácie do pokusných výsadieb a tiež ako lektor na organizované semináre. Toľko k histórii vzniku projektu a jeho cieľom. A teraz venujme pozornosť priebehu minulej sezóny, ktorá bola poznačená nadpriemernými teplotami a extrémnym suchom.
Sezónu otvárame výživou
Prvú pracovnú schôdzku sme uskutočnili na konci zimy 2017-2018 v Ovocinárskom družstve Starý Lískovec, kde bol pripravený plán ochrany a výživy pre blížiacu sa jar a aj zhodnotený stav ozimného hrachu, ktorý bol vysiaty do medziradia na jeseň roku 2017. Je nutné podotknúť, že práve zabezpečenie výživy a podpora aktívneho života v pôde patrí v ekologickom pestovaní k úplne kľúčovým opatreniam.
Výsledky sa však dosahujú oproti konvenčnému spôsobu hospodárenia pomalšie a na stave pôdy a výživovej kondícii stromov je potrebné pracovať systematicky. Investícia sa v tejto oblasti však vyplatí, ako ukázali aj výsledky v sadoch v Starém Lískovci. Stav porastov bol aj bez závlahy vynikajúci aj v pokročilej fáze sezóny, keď bolo dlhé obdobie bez zrážok.
Základom systému výživy je výsev ozimného hrachu, ktorý ako fixátor vzdušného dusíka pôdu o tento prvok obohacuje. Jeho korene zlepšujú aj pôdnu štruktúru a odumreté rastliny súčasne zvyšujú podiel organickej hmoty. V medziradiach sa hrášok strieda s výsevom druhovo rôznorodej bylinnej zmesi s podielom kvitnúcich druhov, ktorých úlohou je, okrem dodávky živín aj zvýšenie diverzity prirodzených nepriateľov škodcov.
Život v pôde bol ešte podporený aplikáciou hnojív Free N a Free PK s aktívnou bakteriálnou zložkou. Free N obsahuje baktériu Azotobacter chroococcum, ktorá púta atmosférický dusík, Free PK mikroorganizmus Bacillus mucilaginosus, ktorý je schopný uvoľňovať fosfor a draslík z horšie prístupných väzieb v ílových mineráloch.
Celý systém starostlivosti o pôdu bol doplnený troma aplikáciami foliárneho hnojiva Hycol-Ca na prevenciu vzniku horkej pehovitosti a aj podporného prípravku Vermifit B, založeného na báze výluhu z kompostu kalifornských dážďoviek.
Čo sa udialo v ochrane
V plánovaní postrekov sme sa snažili vychádzať zo skúseností z predchádzajúceho roka a predísť včas zbytočným problémom, čo sa týkalo hlavne vošiek. Hoci marcové mrazy naznačovali pomalý nástup vegetácie, nastala po pučaní celkom iná situácia. Jarné oteplenie sa dostavilo tak rýchlo, že nadväzujúce fenologické fázy sa striedali takmer pred očami, čo komplikovalo organizáciu ochrany aj prevádzky.
Prvou zaťažkávacou skúškou bola ochrana proti kvetovke jabloňovej. Na rozhodovanie o termíne sme nemali čas, pretože chrobáky je potrebné zasiahnuť ešte pred vykladením a zároveň v dobe úživného žeru. O to rýchlejšie sa muselo jednať v sezóne 2018, keď sezóna napredovala rýchlym tempom. Hodnoty SET, nastavené na www.amet.cz poukazovali na začiatok kladenia k 4.4.2018 a k 10.4.2018 už na prvé výskyty lariev.
Všetko sa však podarilo zvládnuť včas – 4.4.2018 bol celoplošne aplikovaný prípravok SpinTor v dávke 0,6 l/ha.
Bohužiaľ sme trochu zaváhali v prípade piliarky jablčnej, kde ošetrenie výluhom z Quassia amara bolo realizované až 3.5.2018, čo znamenalo niekoľkodenné oneskorenie nielen oproti modelu RIMpro, ale aj voči reálnej situácii. Časť húseníc však zasiahnutá bola (odhadom 50%) a populačná hustota piliarky nebola našťastie natoľko vysoká, aby spôsobila väčšie škody.
Problémom zostávajú nosániky, ktoré nalietavajú zo susedných neošetrovaných plôch. Veľmi dobre sa v danej sezóne podarilo zvládnuť vošky, kde je základnou podmienkou úspechu včasnosť zásahu – NeemAzal je potrebné aplikovať pred kvetom – cieľovým druhom sú vyliahnuté zakladateľky vošky skorocelovej.
Zásah sa reálne uskutočnil vo fáze balónika (18.4.2018), čo s prispením predačnej aktivity lienok a ďalších užitočných pomocníkov túto vošku úplne potlačilo. Na okraji plochy sa na odrode Fuji a v susediacom rade s odrodou Gala na začiatku leta objavili ohniská vošky jabloňovej (Aphis pomi), čo sme riešili druhou, ale iba lokálnou aplikáciou (cca 1 ha), prípravku NeemAzal T/S.
Tvrdým orieškom býva pre všetkých pestovateľov v poslednom období obaľovač jablčný, čo pre Južnú Moravu a za podmienok roku 2018 platilo dvojnásobne. Ako základ ochrany bolo zvolené ferómonové mätenie (Isomate CLR), ktoré však bolo nutné doplniť o zásahy prípravkami na báze CpGv. Zo susednej extenzívnejšej plochy totiž nalietavali oplodnené samice a na okrajoch pokusného sadu sa začali objavovať čerstvé závrtky a húsenice.
Červivosť sa na okraji plochy pohybovala okolo 1%, čo je na prvú generáciu pomerne vysoké napadnutie, takže sme pristúpili k zásahom pomocou vírusov. Aj keď mätenie vo vnútri výsadieb fungovalo dobre (nálezy húseníc do 0,2 %), zvolené bolo celoplošné ošetrenie, pretože v menších sadoch väčšinou okrajový efekt postihuje veľký podiel plochy.
Vzhľadom na extrémnu aktivitu obaľovača bol začiatok druhej generácie škodcu (19.7.2018) signalizovaný a celoplošne bolo vykonané ošetrenie Spinosadom. Obaľovača jablčného sa tak nakoniec podarilo zvládnuť a v priebehu druhej generácie už k významnému nárastu červivosti plodov nedošlo.
Čo sa týka ďalších škodcov, za zmienku stoja výskyty podkopáčika špirálovitého, na ktorého sa asi bude nutné viac zamerať v budúcom roku. Objavili sa aj svilušky (roztoče), ale len ohniskovo a so symptomatickými prejavmi iba v ružiciach. V tomto prípade sme využili vedľajší účinok bórového hnojiva PREV-B2 v kombinácii s predačnou aktivitou dravých roztočov.
Na záver kapitoly o ochrane pár slov o hubových chorobách, pri ktorých je hlavnou témou chrastavitosť a múčnatka. Na chrastavistosť je odroda Gala veľmi citlivá, a tak bolo potrebné mať túto chorobu úplne pod kontrolou. Podmienky pre rozhodujúcu primárnu infekciu nastali medzi 15.5. a 18.5., kedy v kombinácii so zrážkami a vysokými teplotami čakali na svoju príležitosť zrelé askospóry, pripravené vo veľkej zásobe v opadanom listí z minulého roka.
Situáciu sme riešili preventívnym ošetrením sírou a po vzniknutej infekcii bol na suchý list aplikovaný VitiSan. Aj keď sa po týchto ošetreniach po uplynutí inkubačnej doby neobjavili symptomatické prejavy choroby, fungicídna ochrana pokračovala aj ďalej v sezóne, hlavne s ohľadom na aktivitu múčnatky a potenciálny rozvoj skladiskových patogénov.
Využitý bol aj polysulfid vápenatý na mokrý list a na odporúčanie zahraničného poradcu aj aplikácie zníženej dávky medi v kombinácii so sírou. Jednou z výhod medi, ktorú možno kombinovať aj s prípravkom VitiSan, je vysoká perzistencia voči zrážkam; nemôže však byť použitá na odrodách, ktoré sú citlivé na hrdzavitosť.
Vďaka suchému počasiu nastalo minimum potenciálnych infekcií a finálne sa chrastavitosť nevyskytovala ani na listoch, ani na plodoch. Vynikajúci výsledok bol dosiahnutý aj v prípade múčnatky, ktorá síce v jarnom období vyčíňala v susediacich starších výsadbách s odrodou Idared, ale na pokusnej ploche sa tento patogén významnejšie neprejavil.
Výsledky
Pred samotným záverom pár slov k dosiahnutým výsledkom. Zber odrody Gala sa realizoval v druhej polovici augusta, úroda bola 33 t/ha a podiel jabĺk s veľkosťou 65+ dosiahol 70%; veľkosť 70+ zahŕňala 43% pozberaných plodov. Podiel plodov väčšej veľkosti by asi mohol byť ešte priaznivejší, pokiaľ by bola urobená o niečo väčšia prebierka plodov.
Ovocie však kupujú miestni drobní odberatelia, ktorí majú záujem o menšie plody, takže výsledok bol v danom okamihu v súlade s predajnou stratégiou. Každého iste bude zaujímať, koľko taký systém ochrany a výživy stál. Pokiaľ sa týka fungicídov, dostali sme sa na veľmi priaznivých 4629 Kč/ha a pri výžive (vrátane ceny osiva za GreenMix multi a bórového hnojiva PREV-B2) na 10 794 Kč/ha.
Nákladnejšiu položku predstavovala insekticídna ochrana, ktorej cena bola 27 705 Kč/ha, a to hlavne vďaka ochrane proti obaľovačovi jablčnému a voškám. Ak sa pozrieme na náklady na reguláciu výskytu vošiek, je určite vysokou položkou prípravok NeemAzal T/S (4700 Kč pri dávke 4,5 l/ha). Dobre zvoleným termínom a pomocou užitočnej entomofauny ale vystačíme s jedinou aplikáciou, ako už bolo naznačené v predchádzajúcej kapitole.
Nákladnejšia je v režimu BIO aj ochrana proti kvetovke jabloňovej pomocou prípravku SpinTor, ktorý nás napr. stojí dvojnásobok oproti širokospektrálnemu neonikotínoidu, používanému k tomuto účelu v integrovanej produkcii. Ekonomická náročnosť ochrany proti niektorým škodcom je preto jedným z úskalí, s ktorými sa musíme v ekologickej produkcii zmieriť, pokiaľ sa rozhodneme ísť cestou intenzívneho pestovania.
V kontexte dosiahnutej úrody a kvality (po prepočte 14,2 t plodov 70+/ha) sa však u certifikovaného môžeme dostať k zaujímavým ekonomickým výsledkom.
Záver
V priebehu sezóny 2018 boli v sadoch v Starom Lískovci dosiahnuté výsledky, ktoré zodpovedajú predstavám formulovaným v projekte. Výsadby sa prekvapivo dobre vyrovnali s nepriazňou počasia a ovocie aj stromy si v období vegetácie zachovávali dobrú kondíciu, čo sa zjavne prejavilo na úrode aj kvalite plodov. Nedá sa povedať, ktoré z opatrení rozhodlo o úspechu – skôr ide o mozaiku jednotlivých detailov, ktoré tvorili funkčný celok.
O vynikajúcom stave výsadieb i jabĺk pred zberom sa nakoniec mohli presvedčiť aj účastníci seminára, ktorý sa uskutočnil 14.8.2018. Pokiaľ by sme chceli uvažovať nad tým, v ktorej oblasti bude v budúcom roku nutné zapracovať, tak to je asi na prvom mieste prebierka, ktorá sa pri odrode Gala javí ako jeden zo základných pilierov úspešného zhodnotenia úrody.
Až na tento aspekt môžeme byť so sezónou 2018 nadmieru spokojní. Poďakovanie za úspešný priebeh projektu si zaslúžia aj kolegovia z Ovocinárskeho družstva Starý Lískovec, ktorí sa o pokusné sady po celú sezónu vzorne starali, za cenné rady patrí vďaka aj rakúskemu kolegovi Karlovi Waltlovi a tiež všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii projektu, alebo ho podporovali.